Ana Sayfa Kültür Sanat Moda Issey Miyake

Issey Miyake

3185
0
Paylaş

Issey Miyake (三宅一生) , 22 Nisan 1938 yılında Hiroşima’da doğan Japon Moda tasarımcısı. Bu büyük tasarımcıyı insanların aklında dünya çapında sembolik olarak konumlandıran en önemli ürünlerinden birisi “L’eau D’issey”dir.

L’eau D’issey

Japon tasarımının yeteneğini ve gücünü hissedebilmek için ufak bir araştırma yapmak bile kimi zaman yeterlidir. Modada ki yenilikleri farklı biçimlerde sunan Miyake benzersizlik ve teklikle eşanlamlıdır.
Tama Sanat Üniversitesinde Grafik Tasarımı okuyan tasarımcı 1964 yılında mezun olmuştur. Paris ve New York’ta çalıştıktan sonra 1970 yılında Tokyo’ya dönerek “Miyake Design Studio”u kurdu.

MDS by Issey Miyake

1970 yılında giyim tasarımcısı Issey Miyake tarafından kurulan Miyake Tasarım Stüdyosu, geleneksel sanatkâr teknikleri ve en son teknolojileri kullanarak önyargılı tasarım fikirlerine meydan okuyan giyim yapmaya adamıştır. Çabalarının arkasındaki fikir, ‘insanların gündelik yaşamlarına sevinç, heyecan ve rahatlık getiren şeyleri yapma‘ gayretidir. Tasarım hareketsiz durmadan durmaktadır. Yeni fikirler arayarak ve tasarımın günümüzdeki ihtiyaçlarımıza nasıl hizmet edebileceğinin yeni yollarını aramakta olduğunu belirtmektedirler. Bunuda ancak, merak, duyguların ve fikirlerin açık bir değişimini teşvik ederek başarabileceği felsefesi ile hareket etmektedirler.

Adres        1-23 Oyamacho, Shibuya, Tokyo 151-0065, Japonya
Telefon    +81 3-3481-6411
Web           http://mds.isseymiyake.com/mds/en/product/

Dünyanın en büyük markalarından olan Apple‘ın eski CEO’su Steve Jobs ile de arkadaş olan Issey Miyake, Steve Jobs ile özdeşleşmiş olan boğazlı siyah kazağınıda tasarlayan kişidir. Steve Jobs kendisinden siyah boğazlı kazak tasarlamasını istedikten sonra kendisine aynı üründen yüzlerce göndermiştir.


Steve Jobsun kendisi ile özdeşleşmiş Issey Miyake tasarımı kazağı Kaynak:Wikipedia

1992 yılı Mart ayında International Herald Tribune’de “Tasarım, felsefe için değil yaşam içindir” sözü bakış açısını yansıtmaktadır.

Issey Miyake Ana koleksiyon bay ve bayan olmak üzere ana iki kategoriye bölünmüş olup erkek kreasyonlar 1978, bayan kreasyonlar ise 1971’den beri devam etmektedir.
Issey Miyake Fête Fete fransızca kutlama anlamına gelmekte olup renkli bayan tasarımları ve teknolojik yenilikleri içerir
HaaT  Önceki tekstil tasarımcısı Makiko Minagawa tarafından bayan tasarımları gerçekleştirildiği marka. HaaT sanskritçede Köy Pazarı anlamına gelirken ingilizce telafuz bakımından Kalp sözcüğüne benzer
A-POC Bay ve Bayan üretimleri içeriri. A POC ingilizcede ki A Piece of Cloth-Bir Parça Kıyafet anlamına gelmektedir.
132 5. Issey Miyake A-POC Konseptinin değiştirilmiş versiyonu olup. İki boyutlu geometrik sekillerin, doğal lifler ve boya ile geri dönüştürülmüş ürünleri ihtiva eder.
Bao Bao Issey Miyake Çanta Tasarımları
Issey Miyake Watches 
Issey Miyake Saatleri
Bay ve Bayan Saatleri
Issey Miyake Perfumes
Issey Miyake Parfümleri
Bay ve Bayan Parfümleri
Evian by Issey Miyake Evian Water -Su markası için sınırlı sayıda üretilmiş olan şişe tasarımları
The Miyake Issey Foundation
Issey Miyake Vakfı
2004 Yılında Tokyo’da kurulmuş fuar ve organizasyonları düzenleyen ve bunun yanında yayımları olan kuruluş

Evian by Issey Miyake

Issey Miyake tarafından Evian için hazırlanmış Su Şişesi tasarımı

Issey Miyake Saatleri

Issey Miyake Saatlerinden Örnekler

 

Saatlerinde kullanılan tasarıma son derece önem verilmekte olup kullanılan materyallerinde üst düzey çelikler olduğu belirtilmektedir.

Issey Miyake Markalarının Yapısı 

Issey Miyake Kurumsal Yapı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın