Ana Sayfa Uncategorised John Sabraw ve Büyüleyici Toksik Sanatı

John Sabraw ve Büyüleyici Toksik Sanatı

723
0
Paylaş

Ohio Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan, aynı zamanda New York’ta Scribble Sanat Atölyesi’nin yönetim kurulu danışmanı olan John Sabraw, Ohio Nehri yakınlarındaki terk edilmiş kömür madenlerinin sebep olduğu, toprak tarafından emilimi yapılamayan zehirli su ve oksitlenmiş çamurdan elde ettiği pigmentlerle görsel olarak çarpıcı resimler ortaya koyuyor.

Proje OU İnşaat Mühendisliği Profesörü Guy Reifler’in işbirliğiyle ve birçok gönüllü, yüksek lisans öğrencisi ve bilim insanının katılımıyla gerçekleşiyor.

Guy Reifler toksik hasatında iken.

Burada Sabraw, pigment tozunu keten tohumu yağı ile temperlenmiş bir cam tabakta karıştırarak yağ bazlı bir boya üretiyor.

Toplumda sanatçıların rolünün bilim insanlarınınki kadar önemli olduğunu vurgulayan John Sabraw’ın ele aldığı konular çevresel sürdürülebilirlik açısından oldukça önem taşıyor. Toksik Sanatı’nın hikayesini TED konuşmasında da paylaşan Sabraw, çevre bilinci ve duyarlılığının yaratıcılıkla harmanlandığında ortaya neler çıkabileceğini göstermesi açısından güzel bir örnek teşkil ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın