Ana Sayfa İş Dünyası Dış İlişkiler Karabağ Sorununda İran’ın Tepkileri ve Politikası

Karabağ Sorununda İran’ın Tepkileri ve Politikası

1026
0
Paylaş

Kuzeydeki sınır bölgelerinde gerginliğin tırmanması, İranı çok rahatsız etmiştir. İran’ın en çok endişelendiği konu burada kuzeyine binlerce Azeri göçmenin yığılması olacaktı. Bu endişenin sebebi İran Azerilerinin milliyetçilik duyguları ve ayrılıkçı istekleri tehlikeli boyutlara ulaşabilir korkusundan geliyor. Bir endişede Ermeniler’in Kubatlı’yı ele geçirip Goradiz’i tehdit etmeleridir. Bu konu hakkında Rus Dışişleri Bakanlığı’da Ermeni güçlerinin bu meseleyi uluslararası boyutlarda bir uyuşmazlık haline getirmesine izin vermeyeceklerini açıklamıştır [1].

İran’la Azerbaycan arasında yapılan mutabakatla İran askeri birlikleri Azerbaycan sınırının 3 – 4 km içerisine girmişlerdir. Bunun sebebi canını kurtarmaya çalışan insanların İran sınırına doğru akın etmesiyle hem su rezervlerini korumak hem de göçmenlere yardım etmektir.

Azerbaycan savaş sırasında Türkiye’den askeri yardım istemiştir. Bu Türkiye ile Rusya arasında savaşa sebep olabilirdi. Diğer taraftanda Rusya ile İran arasında sınırlı bir savaş olabilirdi. Dolayısıyla, Bakü’nün iki seçeneği vardı: Türkiye’den yardım isteyerek uyuşmazlığın kontrol dışına çıkacak derecede tırmandırılması veya Moskova’ya dönülmesi. Yeni Devlet Başkanı Aliyev, realistce hareket ederek ikinci seçeneği benimsemiştir [2].

Kaynaklar   

[1] Ömer Göksel İşyar, Sovyet-Rus Dış Politikaları ve Karabağ Sorunu, İstanbul: ALFA Basım Yayım Ltd. Şti. , Mart 2004, s. 456

[2] İŞYAR, a.g.e s. 457

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın