Ana Sayfa Diğer Seyahat Likya Yolu (Fethiye’den Antalya’ya) Lycian Way

Likya Yolu (Fethiye’den Antalya’ya) Lycian Way

1551
0
Paylaş

Dünyada ki En İyi, Uzun Mesafe Yürüyüş Rotalarından Biri Nerede mi?

Tabiki Türkiye’ de, yaklaşık 500 km olan bu trekking parkuru tek seferde yürünmesi durumunda yakalaşık 30-35 gün sürer ve üzerinde 19 antik Likya kentinin  kalıntıları bulunur, Kate Clow adlı İngiliz bir hatunun üşenmeyip taşlarla oluşturduğu  işaretler sayesinde, meraklısına kendiliğinden rehberlik yapabilen antik bir yoldur.  Sırt çantası ve tüm konaklama mühimatıyla yürüyebilme yeteneğine sahip tüm, fotoğraf, doğa ve tarih aşıklarını seve seve kabul etmektedir. Yürüyüş için en uygun zaman su ve sıcak sıkıntısı olmayan ocak ayıdır. Sonbahar döneminde gezilmesi durumunda yol kenarından nar, üzüm gibi meyvalarında tadına bakabilirsiniz, gelidonya fenerinde geçirilecek bol yıldızlı bir gece için bile gidilmeye değecek, 20 bölümlük bir belgesele sahip antik bir yoldur.

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.

Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu’nda yapılmıştır.

Parkur üzerindeki yerleşim birimlerinde konaklama olanağı mevcuttur. Parkurun tamamı işaretlenmiş olup sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından bakımı yapılmaktadır.

Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt(Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara- Letoon- Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alır. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunur.

Olympos’tan başlayıp Musa Dağı’nın zirvesinde (780 m) son bulan gidiş-dönüş 5 saatlik parkurdur. Musa Dağı’nın zirvesinde Likyalılar ’ın ilk yerleşim yerlerinden olan Olympos tarihi şehrinin tamamiyle bozulmamış kalıntılarını görecek ve Adrasan manzarasında mola verilebilir.

Olympos’tan başlayıp Çıralı’dan geçen ve çınar ağaçları, dereleri ve alabalık lokantaları ile meşhur Ulupınar’da son bulan zevkli bir parkur. 5 saatlik bir parkurdur.

Olympos-Adrasan Parkuru

Likya Yolu’nun bu parkurunda Musa Dağı’nın zirvesine çıkıp, Kayıp Şehir’i ziyaret edilir ve Adrasan sahilinde yürüyüş tamamlanır. 7 saat süren bir parkurdur.

Olympos-Cennet Parkuru

Olympos’un gizli kalmış tarihi yapıları arasından geçip sahilden devam eden, birbirinden ilginç manzaralara sahip kısa bir parkurdur. Yürüyüş, kaya tırmanıcılarının keşfettiği ve tırmandıkları dümdüz duvarların yanından geçer ve Ceneviz Koyu’nu gören ormanda son bulur.

Karaöz-Adrasan Parkuru

Meşhur Gelidonya Feneri’nden geçen, birbirinden güzel 5 Adalar ve deniz manzarası eşliğindeki en güzel parkurlardan biri. 7 saat sürmektedir.

Kaynaklar

www.wikipedia.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın