Ana Sayfa İş Dünyası Marka Sadakatinden Online Sadakata Geçiş

Marka Sadakatinden Online Sadakata Geçiş

5061
1
Paylaş

Marka sadakatinin sürdürülebilir olması çok önemlidir. Sürdürülebilir olmayan bir marka sadakati firmaya uzun vadede gelir anlamında kayıplar yaşatmasına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Geleneksel tüketici pazarında güçlü bir marka, müşteri sadakati yetenekleri ile devreye girdiğinde yüksek fiyat konumlandırmasını koruyabilecektir. Dağıtım kanallarıyla daha fazla pazarlık gücü elde edebileceği gibi, azalan satış maliyetleriyle ürün ve hizmet kategorilerine potansiyel yeni giriş fırsatlarını yakalayabilecek ve markanın sağlamış olduğu avantajları lehine kullanabilecektir. Sadık bir e-ticaret web site ziyaretçisi B2C pazarında büyüme ve gelişmenin önemini ima etmektedir.

Çoğu B2C e-ticaret modelleri yeterince büyük bir müşteri tabanı oluşturarak yoğun bir çabayla her müşterinin sadık müşterilere dönüştürülmesini sağlayabilir. Bunun sonucunda müşterinin yaşam boyu gelir potansiyeline dayalı karlılık oluşturulabilir. E-sadakatin iş başarısı ve online tüketici pazarlaması alanındaki öneminin bilinmesine rağmen bu alanda şimdiye kadar sadece küçük teorik araştırmalar yapılmıştır.  Birçok araştırmanın temeli ticari web sitelerinde sadakat oluşturmanın uygulama odaklı önerilerinin neler olacağı ile sınırlı kaldığı bilinmektedir (Gommans ve Krishnan, 2001: 44).

Tüketicilerin markalara olan sadakatleri, firmaların kurmuş oldukları iletişim stratejileri, web sitelerinin müşteri istek ve taleplerinin uygun olmalarıyla tüketicilerin her geçen zaman alışveriş tercih ve davranışlarının değişmesiyle birlikte online sadakat biçimine dönüşmeye başlamıştır. Firmalar sadakat konusunda yatırım ve gelişmelerini sürdürülebilirlik kavramıyla entegre etmeli ve değişen tüketici davranışlarını dikkate alarak online stratejilerini geliştirmelidirler. Bu değişimler günümüz piyasalarında çok farklı ve hızlı biçimde değişim göstermektedir. Bu duruma uyum sağlayamayan firmaların marka sadakatlerini online platformlarda uygulamakta gecikecekleri günümüzün yoğun rekabet ortamı içerisinde sürdürülebilir bir pazar avantajı yakalamakta zorlanacakları aşikardır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın