Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Markalaşmanın Faydaları

Markalaşmanın Faydaları

1971
0
Paylaş

Markalaşmada malı ya da hizmeti meydana getiren firmalara getirmiş olduğu fayda sadece mal veya hizmeti üretenlerle limitli olmayıp bunun olmayıp bununla beraber markalaşmanın nimetlerinden fayda sağlayanlar arasında aracılarda mevcuttur. Bunula beraber aracıların ürün ve hizmetlerinin markalanmasının da sebepleri bulunmaktadır.

Aracılar ekseriyetle güçlü perakendecileri birincil pazarlama işlevlerinin denetlenmesinin yerine konulması amacıyla ürünleri markalarlar. Bu şekilde perakendecinin tesir seviyesi yükselmiş olur, bir perakendeci yeni bir imaj oluşturabilme amacı ile marka vasıtası ile perakendeciler satın alma sırasında avantaj sağlayabilirler. Firmalar uzun terminli anlaşmalar sağlayarak ürünü alırken kazanabilirler.

Marka kullanımının, üretici, aracı, müşteri açısından faydaları bulunur. Mal ve hizmet üzerinde bağımlılık yaratma, yeni ürünün kolay piyasaya sürülmesi, gibi faydalar sağlar. Aracı firmalar açısından replika ürünlerin önüne geçme, müşteri iletişimini kuvvetlendirme,  tüketiciye güvence sağlar. Bütün bu özellikleriyle marka tüketici üretici ve aracıyı koruyan bir strüktürdür[1].

Markalaşabilmenin en kritik hareketlerinden biriside tüketiciler ile duygusal bir bağ oluşturulmasından geçmektedir. Bunu gerçekleştirebilmenin yolları aşağıdaki gibi belirtilebilir (Demirer, 2014: 112).

  • Ürünlerle alakalı olarak günümüzde ki biçimde gereksinimlerin karşılanması, Henüz kalaşnikof’tan iyi yok.
  • Teknolojik açıdan daha çok gelişmiş niteliklere sahip olan ürünlerin yapılmamış yada bunun bir tepki meydana getirmemiş olması diğer bir faktördür.
  • Ürünün orijinal halinden çok daha iyi taklitlerinin bulunamaması. Coca-Cola ve Red Bull örneği.
  • Ürün yada hizmetin müşterilerin büyük kesimi tarafından estetik bulunması şarttır. Vespa’nın adına tasarım yarışmalarının yapılması örnek gösterilebilir.
  • Ürünün nostaljik bir tad bırakması da gerekli niteliklerden sayılabilir.
  • Ürün yada hizmetin hikayesinin olması
  • Ürünün tarihte ilk kez yapılıyor olmasıda önemlidir.
  • İlk basamakta güzel bir lansmanın gerçekleştirilmiş olması.

Kaynaklar

[1] http://www.batiymm.com.tr/?p=888 Erişim Tarihi:[15.05.2016]

Demirer,  A.,  2014,  İş Hikayeleri,  “ Forbes Dergisi,  Ağustos, 08.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın