Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Markanız Müşterilerinizle Konuşuyor mu?

Markanız Müşterilerinizle Konuşuyor mu?

861
0
Paylaş
Marka

Marka, kısa bir şekilde tüketici ve üretici arasındaki güvencedir. Marka işletmenin tüketiciler ile aralarında bir bağ kurma görevini üstlenir. Bir markanın güçlü olabilmesi için (Perry ve Wisnom, 2003: 12);

 • Fark edilebilir,
 • Tercih edilebilen ve
 • Prestij sağlama öğesidir.

Markalaşmada malı veya hizmeti üreten işletmelere getirmiş olduğu yarar yalnızca malı yada hizmeti üretenler ile kısıtlı olmayıp bunun yanında markalaşmanın nimetlerinden yararlananlar arasında aracılar da bulunmaktadır. Bunun yanında, aracıların ürünlerin markalanmasının spesifiki nedenleri de vardır.

Aracılar, bilhassa büyük perakendecileri, ilk olarak pazarlama fonksiyonlarının denetlenmesini yerine getirebilmek maksadıyla ürünleri markalarlar. Böylelikle perakendecinin etkisi artırılmış olur, bir perakendeci yeni bir imaj yaratabilme gayesi güdebilir ki kendi markalarını kullanmakta olan aracılara zaman zaman rastlanılmakta olup satın almada da rekabetçi maliyet yapısı ile kendine avantajlar yaratabilirler. Üretimi gerçekleştiren işletmeler ile uzun zamanlı anlaşmalar sağlanarak fiyat rekabetinde rakiplerine göre daha ucuza mal ve ürün temini gerçekleştirilebilir.

Markalaşabilmenin en önemli yollarından biriside markaların bireyler ile duygusal ilişki kurmasından geçmektedir.

Bunu sağlayabilmenin yolları şu şekilde sıralanabilir (Demirer, 2014: 112)

 • Ürünler ile ilgili hala bugünkü şekilde ihtiyacın karşılanması, fonksiyonları hala sürüyor ise. Kalaşnikof’tan daha iyisi henüz yok.
 • Teknolojik bakımdan daha gelişmiş özelliklere haiz olan bir ürünün yapılmamış veya bunun bir tepki oluşturmamış oluşu bir diğer etmen. Range Rover teknolojik bakımdan Freelander’dan çok daha üstün olsa da, bu Freelander’ın üretimini anlamsız kılmamıştır.
 • Ürünün orijinallerinden çok daha iyi taklitlerinin oluşturulamaması. Coca Cola’da ve ya mısır gevreğinde yaşanan örnek.
 • Ürün veya hizmetin tüketicilerin bir çoğu tarafından estetik bulunması gerekmektedir. Vespa’nın adına tasarım yarışmalarının olması gibi.
 • Ürünün nostaljik bir tat bırakması da elzem özelliklerdendir.
 • Ürün veya hizmetin bir hikâyesinin bulunması
 • Ürünün tarihte ilk defa yapılıyor olması da önem arz etmektedir.
 • İlk etapta iyi bir lansman yapılmış olması. Örnek olarak Volkswagen Beetle’ın ABD’de ki “küçük düşün” ismindeki güzel lansmanı.

Marka imajıyla alakalı olarak gerçekleştirilen birden fazla değişik tanımın birleştiği nokta olarak, bireylerin markalarla alakalı algılamaları ve yorumları, markayla alakalı pazarlama fonksiyonlarının neticesinde müşterilerin zihinlerinde meydana geldiği belirtilebilinir. Tüketiciler, bir markayla alakalı olarak hatırlarında ki çağırımlara dayalı olarak marka hakkında bir imaja hassasiyet ve duyarlılık olmaktadırlar. Bu sebeple de marka imajı kişilere göre değişiklikler gösterebilmektedir ki bununda sebebi her bir bireyin belirli bir markayla alakalı olarak değişik çağrışımlarının olabileceği ile ilgilidir (Hung, 2005:239).

Kaynaklar

Perry A.,  Wisnom III D.,   2004 ,  Markaların DNA’sı Essiz ve Dayanıklı Markalar Yaratmanın Kuralları,  çev. Zeynep Yılmaz,  İstanbul,  MediaCat Kitapları.

Hung, C.2005,  “The Effect Of Brand Image On Public Relations Perceptions And Customer Loyalty” Cattel International Journal Of Management; 25,  2,  237-246.

Demirer,  A.,  2014,  İş Hikayeleri,  “ Forbes Dergisi,  Ağustos, 08.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın