Ana Sayfa Teknoloji Medal Of Honor

Medal Of Honor

1381
0
Paylaş

Medal of Honor: Crysis ‘in değerlendirilmesinde bahsedilen FPS türünün EA tarafından üretilen bir diğer örneğidir. Bu tür oyunlarda ön koşul olan iyi grafikleri saymazsak, oyun severlerin aradığı en temel olgu iyi bir senaryodur. Oyun severler, sinemada seyredilen 10 farklı filmin, pazar lideri Call of Duty‘nin ara videolarının verdiği keyfi vermediğini belirtmektedir.

Bu türde ürünü büyüten şey oynanma mantığı ile senaryonun birbirine tam uyuşması ve merak oluşturmasıdır. Medal of Honor ‘ın Call of Duty ile ortak özelliği, her iki oyunun da asker temalı olmasıdır. Senaryo ve görsel efekt olarak Call of Duty ağır bastığı için, askeri temalı FPS oynamak isteyen oyun severler Medal of Honor satın almayı tercih etmemektedir. Bir önceki versiyon Battlefield3 ile çok oyunculu oyun konusunda yüksek başarı tutturan Electronic Arts, yeni ürünü Warfighter ile devrimsel, yenilikçi hiçbir şey getirmemiştir. Son versiyonda, Call of Duty ‘ye benzer bir taktik kullanılmış, ara senaryolarla oyunun sürüklenmesi amaçlanmıştır. Lakin, bu ara senaryo ve videoların, sürekli bir geleceği bir geçmişi anlatması ve bu ileri geri kurguların uzun sürmesi oyun severleri sıkmıştır. Beklendiğinin aksine, katılmaya çalışılan duygusallık teması da ters tepmiş, kimse yanındaki arkadaşını kaybettiği için üzülmemiş, aksine bu durum için izlemek zorunda kaldığı 2 dakikalık videodan şikayetçi olmuştur. Bunun yanı sıra, pek çok kişi, tek kişilik oyun modülünün yarısını tamamladığında, aynı şeyleri yapıyor olduğunu fark ettiğini belirtmiştir ve bu durum oyunun bölümleri arasında olması gereken merak ve heyecan dürtülerini ortadan kaldırmıştır. Oyunda yapay zeka çok parlak değildir ve oyunun hızı konusunda ciddi problemler bulunmaktadır. Battlefield3 ‘te yüksek beğeni toplayan FrostBite2 motoru bu versiyonda çok dengesiz kullanılmıştır ve özellikle PS3 konsolunda anlamsız hatalar ve görsel kare düşüşleri üretmektedir. Türev ürün olarak piyasaya sunulmuş olması da olumsuz etki yaratmıştır (Battlefield3: Warfighter). Bunların yanında, çok oyunculu moda en az Call of Duty kadar başarılıdır ve mevcut satışlarının sadece çoklu oyun oynamak isteyen kişilerce sağlandığı tahmin edilmektedir.

Medal of Honor Swot


Medal of Honor: Askeri temalı FPS türünde pazar lideri Activision firmasının Call of Duty ürününü yakalamak kaygısı ile yapılan taklit ve yenilik olgusu oluşturma çabalarının arada kalmış en net örneğidir Medal of Honor. Son ürünlerinde göze çarpan en temel olgu, Activision ‘ın yaptığı gibi olağanüstü yenilikler getirmeden, her sene neredeyse benzer ürünün piyasaya sürülmesi fakat Call of Duty ‘nin itibarına erişilememesi sebebiyle düşük satışlar elde edilmesidir. Call of Duty itibarını kullanmaktadır ve tek oyunculu versiyonlarda Medal of Honor ‘ın ciddi bir rakip olarak karşına dikilmesi neredeyse imkansız görünmektedir. Tek oyunculu versiyonlar için geri çekilme stratejileri ve çok oyunculu versiyonlar için mevcut müşteri yorumları dikkate alınarak odaklanma stratejileri önerilmektedir.

Product-Ürün: Ürün oyun esnasında bir çok hata üretmektedir ve yapay zeka problemleri yaşanmaktadır. Örneğin, bazen, kahramanımız bir düşman siperine habersizce indiğinde, tüm düşman askerleri aynı anda aynı açıyla dönüp ateş etmeye başlamaktadır. Bu tip sorunların ortadan kaldırılması ciddi yazılım yatırımı gerektirmektedir. Bunun yanı sıra oyuna katılan senaryo olgusu gereksiz ve çok sıkıcı bulunmuştur. Oyunun bir bölümünü oturup bitirmek isteyen bir kişi yaklaşık 5 saat civarında zaman harcamaktadır ve bir süre sonra aynı şeyleri yaparak ilerlediğini fark etmektedir. Oyuna çok fazla yatırım yapılmadan, aynı temalarla oyun bölümleri uzatılmış ve oyun severler bu durumdan şikayetçi olmuş, hatta büyük kısmı ikinci bölümü hiç oynamamıştır. Tek oyuncu modüllerinde Medal of Honor başarısız bir senaryoya, yapay zeka hatalarına sahiptir ve sıkıcıdır. Herşeyin en baştan farklı bir formatta yapılarak tekrardan tek oyunculu askeri FPS pazarında yer edinilmeye çalışılması yerine, Medal of Honor yatırımlarının eldeki mevcut çok oyunculu mod pazarında değerlendirilmesi gerekmektedir. Örneğin, geçmişte Counter-Strike ürünü sadece çok oyunculu pazara odaklanmış ve başarılı olmuş bir türdür. Günümüzde, çok oyunculu modda oyun oynamak, geçmiş zamanlarda olduğunun aksine, internet upload hızlarının artmasıyla evrensel düzeyde mümkün olabilmektedir. Çok oyunculu modda, Ranking ve rating tabloları üzerine çalışmak, ciddi server yatırımları yapmak ve grafiksel olarak Ar-Ge yatırımı yapmak mantıklı olabilir.

Medal of Honor Oyunları

Place-Konum Lokasyon: Ürünün, tek oyunculu mod versiyonundan çekilmesi halinde, çok oyunculu mod versiyonunun mağaza raflarında satılmasına gerek kalmayacaktır. Çok oyunculu mod versiyonu Electronic Arts ‘ın online satış kanalı store.origin.com adresinden ve konsol store ‘larından satılabilir. Bu seçenek, Electronic Arts ‘ı ürün DVD basım ve nakliyelerinin maliyetlerinden kurtulmayı sağlayacağı gibi, müşteriler için de erişlebilirliğini arttıracaktır.

Price-Fiyat: Çok oyunculu mod için belirlenecek fiyat, piyasa ortalama fiyatı olan $10-$20 arasında olacağı düşünüldüğünde satış rakamlarının artması beklenebilir. Bunun yanında, stoklarda bulunan mevcut tek oyunculu versiyonlar sat kurtul mantığı ile piyasaya maliyetlerine kadar inebilecek fiyatlara satılabilir.

https://www.origin.com Medal of Honor 20.03.2017 Fiyatları

Promotion-Tutundurma: Tek oyunculu mod için herhangi bir reklamasyon söz konusu değildir. Çok oyunculu modun reklamasyonu, sosyal medya sitelerinden yapılabilir. Konsol oyununda elde edilen puan ve nesnelerin, sosyal medya uygulaması ile diğer rakip oyuncularla karşılaştırılmasına olanak verilerek cazibe arttırılabilir. Yine bu sosyal meday uygulaması üzerinden, oyuncuların kendi aralarında oyundaki belli nesnelerin ticaretini yapmaları sağlanabilir. Bu ticaret açık arttırma, değiş-tokuş vs yöntemler kullanılarak daha keyifli hale getirilebilir.

Bunun yanı sıra, oyun istatistikleri veren vgchartz.com yada oyun değerlendirmelerinin yer aldığı gamespot.com, gamerankings.com gibi sitelerin reklam bannerlarında çok oyunculu mod ile yer alınabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın