Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Mind Map – Zihin Haritası

Mind Map – Zihin Haritası

139352
1
Paylaş

Zihin haritası, Mental harita veya öğrenme haritaları gibi de adlandırılan Zihin haritaları Tony Buzan tarafından ticari bir meta haline dönüştürülmüştür. Burada esas nokta, bir projede veya herhangi bir işe başlarken bir nevi zihindeki tasarıyı yansıtmak olarak belirtilebilir. İlk olarak bir çeşit not tutma metodu olarak ortaya çıkmış olsada bugün Proje yönetiminin olmazsa olmaz konularının başında gelmektedir.

Zihin haritaları bir projeye veya işe başlarken genellikle A3 kağıtlara çizilerek yapılırken bununla ilgili günümüzde çok güzel ücretli ücretsiz yazılımlar bulunmaktadır. Zihin haritaları tasarlanırken dikkat edilmesi gerekenlere değinecek olursak:

1. Sayfanın tam ortasında ana temayı belirten, bir simge, logo, şekil bulunması odak noktası belirtmesi açısından önemlidir.

2. Kelime bulutları, renklendirme ve ikonların kullanımına özen gösterilmeli ve kategorizasyon doğru yapılmalıdır.

3. Meydana getirilen hatlar oldukça fikirle uyumlu olmalıdır. Hatlarda uygulanacak olan çizim tamamen çizen kişiye bağlıdır. Fakat her bir öğenin bir üstündeki ana öğeye bağlı olması gerektiğini göz ardı etmeyiniz.

4. Ana konudan sapmış olan konu başlıklarını birleştirmekiçin farklı bir renklendirme veya kesikli çizgiler ile belirtebilirsiniz.

5. Zihin haritasında hiyerarşik bir yapı bulunmalı ve fikirler dışa doğru yayılırken, burada detaylar da belirtilebilir. Açıklama isteyen kısımlara ufak hatırlatmalarda yapılabilir.

1 Yorum

Comments are closed.