Ana Sayfa Kültür Sanat Sinema Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Kısa Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Kısa Film

1445
0
Paylaş
  1. Endülüs Köpeği

   Hotel Chevalier 2007 yılı yapımı 13 dk süren uzun süredir sıkıntılı bir ilişkiden geçen çiftin uzun zaman sonra bir araya gelişlerini anlatan yönetmenliğini Wes Anderson’un üstlendiği kısa filmdir. Jason Schwartzman ve Natalie Portman filmde yer almaktadır.
  2. Endülüs Köpeği

   Orjinal Adı “Un Chen Andalou” olup sürrealist bir filmdir. Deneysel sinemanın ilk örneği olan filmin süresi 16 dakikadır. Salvador Dali ve Luis Bunuel’in görmüş oldukları rüyaları birbirlerine anlatmaları sonucunda film Paris’te çekilmiştir. (Wiki)
  3. The Gunfighter

   Gunfighter, Eric Kissack’in yönettiği, 2014 kısa filmidir. Batı türünün bir yansıması olan film, bir salonda, dördüncü duvarı kırma eyleminde filmin anlatıcısını duyabilen bir grup insanı ilgilendiriyor.
  4. Dalga 

   Yapılan iyiliğin her zaman bir karşılığı olacaktır.
  5. Father and Daughter

   Baba ve Kızı, Michael Dudok de Wit yönetmenliğinde 2000 sensinde 73. akademi ödüllerinde en iyi kısa animasyon filmi akademi ödülünü kazanmıştır (IMDB). Baba, kızına veda ederek sandal ile suya açılırken, yıllar yılları takip eder ve kızda zamanın akışı içinde evlenir büyür ve yaşlanırken babasına olan hasreti hiç bitmez. Sonunda tekrar kavuşurlar.
  6. Borrowed Time
   Yılların yıprattığı bir şerif, ömrü boyunca unutmaya yüz tutması gereken bir kaza kalıntısına geri döner. Her bir adım attıkça, anıları geri gelir. Yaptığı hatayla tekrar yüzleşebilecek gücü kendinde bulması gerekmektedir.
  7. Paperman

   Paperman, Walt Disney Animasyon Stüdyolarınca üretilmiş olan ilk animasyon kısa filmi olarak iki büyük ödül kazanmıştır. Romantik Komedi türündeki siyah beyaz 3D el çizimi bilgisayar animasyon.
  8. 2+2=5

   Sistemsel eleştri üzerine kurulu İran yapımı kısa film. Sadece eğitim sistemi olarak değil genel olarak her türlü dayatmacı sistem üzerine eleştri getirebilen bir film. Söylenenlerin sorgulanmaması, üzerinde düşünülmemesi ve mota mot biçimde kabul edilmesi istencine karşı konulduğunda meydana gelenleri açık bir biçimde ortaya koyan kısa film.
  9. Room 8!

   Bir rus hapisanesinde geçen ödüllü kısa film. Sistem içinde sıkışmışlığı ve sistemin dışına çok kolay bir şekilde çıkmak istediğinde insanın kendi alanını daha küçük kalıplara iteceğini Rusya’nın ve hapisanenin soğukluğu ile birlikte izleyenlere hissetiren kısa film.
  10. Piper

   Pixar Stüdyosundan çıkmış kısa animasyon filmi. Yavru bir çulluğun yaşamı öğrenme uğraşı anlatılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın