Ana Sayfa İş Dünyası Örgütsel Özdeşleşme

Örgütsel Özdeşleşme

1507
0
Paylaş

İş hayatı içinde sert bir rekabet ve eskiye göre daha uzun süreli rekabet koşulları ile firmalar işlerini ilerletirken kurumlarında bunu sürdürülebilir hale getirebilmeleri için insan kaynağını doğru biçimde yönetebilmeleri gerekmektedir. Kaynakların kıt olması sebebiyle de günden güne bilginin ehemmiyetine olan gereksinim yükselmektedir. Rekabette böylelikle farklı bir boyuta taşınmaktadır.

Öte yandan sanayi devriminden sonra meydana gelen ihtisaslaşmayla beraber bugün çok daha kompleks bir yapıya bürünmüş ve bireylerin gerçekleştirdikleri işlerde daha başarılı olabilmeleri, işlerine olan bağlılık, örgüt ile özdeşleşme ve işin yapılış kalitesi ile ilgili bir hale gelmiştir. Bununla beraber günümüz kurumlarında; istihdamı sağlanmış bireylerin arzu edilen tutumlarında bağlı oldukları kurum ve işi benimseyerek teşvik edilmeli ve kişilik, sahip olunan eğitim ve becerilere göre aksiyon planları geliştirilmelidir (Aliyev ve Işık, 2014: 134).

Çalışmalar özdeşleşme kavramıyla alakalı olarak kimlik teorisinin de eklenmesiyle beraber aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır (Balcı, Baltacı, vd., 2012: 53-54):

  • Kurum içinde farklı kurum ve kuruluşlar ile karşılaştırma gerçekleştirildiğinde daha özgün olarak algılanıyor ise özdeşleşme ihtimalinin de yükselmesi söz konusudur.
  • İstihdam edilenler kurum kimliğinin daha çekici bir hale geldiğini hissettikleri zaman kendilerine olan güvende aynı biçimde yükseliş göstermekte ve özdeşleşme gerçekleşmektedir.
  • Kurum/kuruluşta çalışmakta olanlar çalıştıkları yerin prestij seviyesini nasıl algılarla ise eğer ki yüksek düzeyde olduğuna inandıklarında o zaman özdeşleşmede de yükselme meydana gelecektir.
  • Gayelerde ki birlik, etkileşim, ortak noktalar özdeşleşme hususunu yükseltmektedir.
  • Kurum veya kuruluşun dışında olan gruplar vasıtasıyla da bireylere ulaşan tehditsel algılar bireylerin bağlı oldukları kuruma olan özdeşleşme tesirini pozitif etkilemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın