Ana Sayfa Otomobil Otomotiv Sektörünün Türkiye’deki Gelişimi

Otomotiv Sektörünün Türkiye’deki Gelişimi

3076
0
Paylaş

Türkiye ‘de otomotiv endüstrisi tarihini  araştırdığımızda 19. y.y. sonlarına kadar uzanmaktadır. I. Dünya savaşı sonrasında American Foreign Trade firması aracılığı ile Birleşik Devletlerinin Ford ile Chevrolet firmaları, İtalya’ya bağlı olarak İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren bir büro aracılığı, Fiat marka otomobiller ile Türkiye piyasasındaki yerini almıştır.

1929 yılında Ford otomotiv markası İstanbul da ilk montaj denemelerine başlamış, traktör ve kamyon üretimi düşüncesi ile kurulan montaj fabrikasında, yapılan üretimin büyük bir kısmı Sovyetler Birliği’ne ihrac edilmesi öngörülmüştür. Modernize sayılabilecek, teknolojik olarak koşullara uygun olan tesiste günlük olarak kırksekiz adet kamyon üretim kapasitesine ulaşılmıştır. Fakat 1930 ve sonraki yıllarda ekonomik buhran hasebi ile ihracatta beklenen rakamlar yakalanamamıştır. 1930’lu yılların ortalarında fabrikanın üretimi durdurulmuş ve ilk deneyimler başarısız olmuştur. Bunun sonucunda da Ford yetkilileri sonraki senelerde ülkemizde yatırım ve üretim hususunu değerlendirirken çekingen davranmışlardır.

1968 yılında ülkemizdeki ilk otomobil fabrikası olan Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi “TOFAŞ” Fiat ortaklığıyla kurulumuş, bir yıl sonra ise Oyak ile Fransız Renault ortak yatırım kararı alarak fabrika kurmuş ve üretime başlanılmıştır.

Bakıldığında, bu iki firmanın Türk otomotiv sektörü açısından otomotiv endüstrisine sağlamış oldukları katkı gözardı edilemeyecek durumdadır. 1980 ve sonraki yıllarda firmalar iç pazara daha fazla önem vererek hareket etmişlerdir. Daha sonralarda ise dışa açılma politikalarının da etkisi ile ücret, kalite ve rekabet ön planda tutulsa da bunun için tarifeler, gümrük mevzuat ve vergileri ile rekabette beklenilen düzeye gelinememiştir.

Paylaş
Önceki İçerikFacebook
Sonraki İçerikFutbol Stadyumları
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın