Ana Sayfa Otomobil Otomotivde CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) Teknolojisi

Otomotivde CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) Teknolojisi

2151
0
Paylaş

Doğrudan enjeksiyon, sadece dizel ve benzinli motorlar için geçerli bir şey değildir. Sıkıştırılmış doğal gaz (CNG)içten yanmalı motorları daha ekonomik ve çevreye uyumlu bir hale getirebilir. Tabi sürüş keyfi de artacak, manifolddan gaz enjeksiyonunu kullanan mevcut sistemlere kıyasla düşük devirde % 60 daha fazla tork verebilecek ve gelecekteki CNG araçlarında daha dinamik bir sürüş deneyimi yaşanabilecek. Bununla birlikte, yanma odasına doğrudan doğal gaz enjekte etmek için hala bir teknoloji mevcut değildir. Direct4Gas projesinde araştırmacılar  yalnızca CNG ile çalışan motorlar için doğrudan enjeksiyon sistemi geliştirmek istiyorlar.

Emisyon Standartlarına Uyma

Şu an bile, bir CNG motoru seçmek için pek çok iyi neden var. Binek otomobillerde kullanılan sıkıştırılmış doğal gaz ucuzdur ve araçlardan gelen emisyonlar düşüktür. Buna rağmen bu alternatif yakıt çok daha büyük bir potansiyele sahiptir. CNG, esas olarak, kimyasal bileşimi, doğalgaz ile çalışan otomobillerin günümüzde olduğundan, çok daha az CO2 yayabileceği anlamına gelen metandan oluşmaktadır. Motor değişiklikleri ile birlikte, benzer bir benzinli araba üzerinde % 33’lük bir tasarruf sağlanabilir. Bununla birlikte, bunların hepsi doğal gaza özel olarak uyarlanmış yanma proseslerine bağlıdır. 2020 yılı itibari ile, AB’deki araçların kilometre başına 95 gramdan fazla CO2 salmasına izin verilmeyecektir. 2025’te bu sınır daha da düşük olabilir. Verimli CNG araçları, titiz emisyon standartlarını karşılamaya yardımcı olabilir ve bu sadece daha az CO2 yaydığı için değil, partikül madde emisyonları da benzinli motorlardan veya dizel motorlardan daha düşüktür olacağınında katkısı olacaktır.

Gasoli Direk Enjeksiyon (GDI)

Günümüzdeki LPG (Likit Petrol Gazı)araçları genelde iki değerli olup, benzin ve LPG ile  çok nokta enjeksiyon için tasarlanmış motorlarda çalışırlar. LPG için ek bir manifold enjeksiyon sistemi bulunur. “Bu konfigürasyondaki problem, hem yanma sürecinin hem de verimlilik ve emisyon değerlerinin optimize edilememesidir. Bunun olması için, benzine benzeyen CNG’nin doğrudan yanma odasına enjekte edilmesi gerekiyor.

Çok Nokta Enjeksiyon (MPI)

LPG araştırmacıları ve mühendisleri, bugüne kadar kullanılan manifold enjeksiyon valflerinden çok daha yüksek standartları karşılayan doğrudan enjektör örneklerini tasarlayacak. Özellikle sağlam, gaz geçirmez ve güvenilir olmalı ve CNG’yi çok hassas bir şekilde ölçmelidir. Motorun benzersiz modifikasyonları, endüstrinin benzinli motorlarla aynı bileşenleri kullanmaya devam edebilmesi için asgari düzeyde tutulmalıdır. Proje ekibi deneysel gaz motorlarını yeni geliştirilen enjektör ile donatacak ve laboratuarda ve araçlarda test edecektir. Araştırmacılar ayrıca karışım oluşumunu, ateşlemeyi ve egzoz gazı arıtımını inceleyecek ve spesifik çözümler geliştireceklerdir. Direkt enjeksiyon, düşük devir aralığında manifold enjeksiyonundan daha üstün olacak ve bu da kullanım için çok önemli olacak: araştırmacılar, doğrudan enjeksiyonun, yüzde 60 oranında iletilebilecek tork miktarını artıracağını tahmin ediyor. Bu, geleceğin CNG motorlarını daha dinamik hale getirecektir.

Üretim Hazırlığına Doğru Bir Adım

Otomotiv tedarikçileri ve otomobil üreticileri konsorsiyumunun uzun vadeli hedefi, teknolojiyi üretim için hazır hale getirmek , CNG için gerekli koşulları yaratmaktır ve proje bu hedefe doğru atılmış önemli bir adımdır. Konsorsiyum, Robert Bosch GmbH tarafından yönetiliyor. Diğer ortakları arasında Daimler AG ve Otomotiv Mühendisliği ve Araç Motorları Stuttgart Araştırma Enstitüsü (FKFS) bulunmaktadır. Umicore AG & Co. KG, ortak bir ortaktır. Alman Federal Meclisi’nin kararını takiben Direct4Gas, “Artan araç güç aktarma organı verimliliği” inisiyatifi kapsamında Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı tarafından 3,8 milyon avro ile destekleniyor. 

GDI motor a bir örnek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın