Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Perakende Müşterileriniz için 4 WOW Stratejisi

Perakende Müşterileriniz için 4 WOW Stratejisi

1191
0
Paylaş

İyi müşteri hizmetleri beklenen ve işin geliştirilmesi için gerekli olduğu kabul edilir. Fakat müşterilerimize hizmet ederken onların beklentilerinin dışına çıkabiliriz. Burada da bizi rekabette dierlerinden ayıran wow faktörüdür.

Bu dört yöntemi kullanarak müşteri hizmetleri stratejilerinizde ciddi yol kat edebilirsiniz:

1. İhtiyaç duydukları ürünün konumuna müşterileri çekin

Genellikle müşterilerin mağazada ürünü bulmak için satış elemanında ürünün yerini sorduğunda ekseriyetle satış elemanı ürünün olduğu yeri gösterir.

Bir çok mağaza bu konuda yeni bir stratejiyi kabul etmiştir: Birisi ürünün yerini sorduğunda satış yetkilisi, “size ürünün yerini göstermeme izin verin” der ve doğru ürünle müşteriyi buluşturur.

Müşteriye ürünü nerede bulabileceğini söylemek müşterilerin çok umursadıkları bir durum olmayıp burada önemli olan müşteri ile iletişimi sağlayabilmek ve mağaza içinde deneyim sağlayabilmektedir.

Burada ürünleri müşterin almasını sağlarken nereden geldiğinizi biliyoruz ve gitmeniz gereken yere sizi biz götürüyoruz olmalıdır. Bu daha fazla insana temas ederek işe katkı sağlamaktadır.

2. Ürün önerisi yapabilmek için izin isteyin

Ritz Carlton ve Fidelity gibi üst düzey şirketler, direk öneride bulunmak yerine, “Sizin için bir kaç öneride bulunabilir miyim ?” şeklinde sorarak, firmanın müşterisini özel hissetmesini sağlar. Bu saygı göstermek için basit bir stratejidir. Öneride bulunabileceğini sormak gerekli değildir fakat bu iyi şirketleri ortalama şirketlerden ayıran bir durumdur.

3. Özel şiparişlerde ve hizmet sağlanan ürünlerde durum güncellemelerini sağlayın

Siparişini verdiğiniz bir ürün ile ilgili mağazadan yanıt beklemek kadar kötü bir durum yoktur müşteriniz için. Müşteriler eğer ki ürünün ne zaman ulaşacağı ile ilgili bilgi alamıyor ise bu müşteri açısından sinir bozucu bir durumdur. Müşterinin bilgi beklemesi yerine, proaktif davranarak zaman çerçevesi veya güncelleme sağlayabilirsiniz. Bu şekilde başlatılan bir iletişim ile müşteride ürünle süreçler hakkında güven sağlayabilirsiniz.

4. Hizmet bekleyen müşterileri onaylayın

Bu yeni bir strateji değil, ve zaten çalışanlar tarafından olması gereken müşteri hizmetleri politikasından ayrı tutulmalıdır. Müşterilerinizde farkındalık oluşturmak ve onlara ilgi göstermek kayda değer bir stratejidir. Bunun olmadığı durumda müşteride direk olarak kötü bir müşteri hizmetleri algısı oluşabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın