Ana Sayfa İş Dünyası Performans Yönetim Sistemi Modelleri

Performans Yönetim Sistemi Modelleri

1927
0
Paylaş

Bugün işletmeler ve kuruluşlar birçok farklı performans yönetim sistemi modeli kullanmakta olup, çalışanlarının performanslarını yakından izlemeye gayret göstermeye çalışmaktadırlar. Bununla tabi ki işletmenin kuruluşun hedeflerine ulaşması amaçlanmakta çalışan bireylerin kapasitelerini görebilmeyi amaçlamaktadırlar.

Bugün birçok işletme / kuruluş 360 derece performans değerlendirme yönetimini uygulamaya çalışmakta ve yönetici, çalışan, ast, üst, dış müşteriler, iç müşteriler gibi birçok kişinin çalışanlar ile ilgili görüşlerini alarak analiz etmeye çalışıyorlar. Bunun ile asıl amaç çalışanın performansının adil bir biçimde değerlendirilmesi olarak gösterilmektedir. Bu rapor çalışan ile de paylaşılarak geri bildirimde bulunuluyor. Bu rapor sonucunda çalışanın aldığı puan veya not ile ilgili olarak gerekli aksiyon planları oluşturuluyor ve hangi eğitime ihtiyacı var ise buna göre bir yoğunlaşma sağlanmaktadır.

Performans değerlendirme günümüzde iki farklı kategoriye ayrılmakta olup en yoğun kullanılan geleneksel performans değerlendirme yöneticinin astlarını denetlemesi ve performanslarını değerlendirmeleridir. Buradaki durum 360 derece değerlendirme modelinde ki gibi objektif olmadığı düşünülmekte ve tek bir bireyin düşüncelerine dayanan bir model olarak görülmektedir [1].

Son senelerde BSC adı verilen Performans Piramidi veya prizması gibi farklı bir takım perofrmans yönetim sistemleri geliştirilmiştir. Bunların genel gayesi ise firmaların hedeflerine ve performanslarına bağlı olarak değerlendirmelerini sağlamak olup ekseriyetle finans alanındaki ve finans dışı kriterleri eşitleyecek biçimde ve birden fazla boyuta sahip olmalarıdır. BSC ve EFQM mükemmellik modeli, revize yapılmasını daha basit bir hale sokan öğrenme ve enformasyon yönetimini entegre etme amacındadırlar. Firmaların proseslerini datanın yönetilmesi ve bugünün iş ekosisteminde enformasyona dayalı yönetim ve analizin önem kazandığı görülmektedir (Yılmaz, 2010: 63).

Kaynaklar

Yılmaz, H.,(2010), Bilgi Yönetimi Sürecinde Performans Yönetim Modellerinin Uygulanması. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, (2).

http://www.iienstitu.com/performans-degerlendirme-yontemleri-360-derece-ornegi/ Erişim Tarihi:[01.05.2016]

[1] http://www.iienstitu.com/performans-degerlendirme-yontemleri-360-derece-ornegi/ Erişim Tarihi:[01.05.2016]

 

Paylaş
Önceki İçerikBireysel Emekliliğin Yararları
Sonraki İçerikPerformans Yönetiminin Amaçları
1989 Yılında dünyaya gelen Orkun Kaşer, 2007 yılında Darüşsafaka Lisesinden mezun olduktan sonra, Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesini bitirmiş ardından Uzun bir süre Brezilya’da yaşamıştır. Unilever’de çalışma yaşamını sürdüren Orkun Kaşer aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetiminde yüksek lisansını tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce ve Portekizce bilen Orkun Kaşer’in en büyük tutkusu Spordur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın