Ana Sayfa İş Dünyası Performans Yönetiminin Amaçları

Performans Yönetiminin Amaçları

1447
0
Paylaş

Performans değerlendirmesinin 2 ana gayeye hizmet etmektedir. İlk olarak, yönetim kademesinde ki terfiler, ücret yükselmeleri ve farklı yönetim kararlarına esas teşkil eden enformasyonu sağlar. Bu manada, yönetimsel kararların, bu şekilde bir değerlendirme sonucunda iletilmesi firmalardaki kaynakların efektif kullanılmasına bağlı olarak firmanın ileriki dönemdeki performansına da tesiri bulunacaktır. Performans değerlendirmenin sonraki gayesi ise performans analizleri sonucu istihdam edilen bireylerin kendileri açısından belirlenmiş standartlara hangi minvalde ulaştıklarına veya uzak kaldıklarına dair bilgi vermektedir. Eğer hedefe ulaşılmışsa iyileştirme alanları mevcut mu, ulaşılamadıysa bunun nedenleri ve yapılması gerekenler ile ilgili geri bildirimde bulunma olasılığı sağlar (Akçakanat, 2009: 7-8).

Performans yönetimi sistemleri, kişilerin bireysel ve işe doğru niteliklerinin hali hazırdaki seviyelerini, gayelere varabilme yolunda elde edilen sonuçları ve işin tatmin seviyesini tarafsız faktörler ile analiz edebilmeyi ve sonuçlar üreterek eğitim ve geliştirme ihtiyaçlarını, kariyerlerini planlanabilmesi ve ücret yönetimi ile alakalı dataları meydana çıkarmayı hedefler (Uzoğlu, 2011: 15).

Performans yönetimi, kişinin çalıştığı ortamda ilerlemesini ve ileriye dönük olarak hazırlıklarını gerçekleştirmesine yardımcı olacak sistemi meydana getirme ve performansını istenilen biçimde değiştirmesine yönelik gayesi bulunur. İki gayenin de hedefine varabilmesi amacıyla yöneticilerin ve çalışanların tarafsız, iki tarafında gereksinim ve hassasiyetlerine karşı duyarlı, ilerlemeye ve çalışmaya istekli, yapıcı olmaları elzemdir. Ulaşılmak istenen gayeleri yerine getirebilmek amacıyla görev tanımlarına sahip olmak için bir takım niteliklere sahip olmayla beraber performans kriterlerinin net şekilde belirlenmesi gerekmektedir (Çelik, 1999:1).

Paylaş
Önceki İçerikPerformans Yönetim Sistemi Modelleri
Sonraki İçerikBankacılıkta Ticari Krediler
1989 Yılında dünyaya gelen Orkun Kaşer, 2007 yılında Darüşsafaka Lisesinden mezun olduktan sonra, Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesini bitirmiş ardından Uzun bir süre Brezilya’da yaşamıştır. Unilever’de çalışma yaşamını sürdüren Orkun Kaşer aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetiminde yüksek lisansını tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce ve Portekizce bilen Orkun Kaşer’in en büyük tutkusu Spordur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın