Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Red Bull Firmasının Satış ve Pazarlama Faaliyetleri

Red Bull Firmasının Satış ve Pazarlama Faaliyetleri

1877
3
Paylaş

Red Bull, X ve Y jenerasyonlarını adrenalin içeren sporlar ve farklılaştırılmış bir futbol kültürüyle kendisine çekmiş, 1992 senesinde başlatmış olduğu Flugtag ve devamında Soapcar Race, Air Race, Ice Race gibi extreme spor örnekleriyle extreme spora dönük alt-kültürleri kendisine bağlamıştır. Markayla yakın ilişkileri olan ve takipçisi olan kitlenin mevcudiyeti ile bu grupların paylaşımları takipçileri tarafından otomatik olarak paylaşılmakta ve buda marka için temel bir stratejiyi meydana getirmiştir. Tüm bu proses içinde marka çekirdek kitlesiyle harmonize olarak ufak görünmeyi, farklı olmayı ve sisteme radikal bulunmayı temel değer olarak muhafaza etmiştir. Markanın sisteme karşı oluşu o kadar kuvvetlidir ki 2000 yılı sonrasında F-1 yarış takımına farklı ülkelerde ki futbol takımlarına sponsor oluşu marka imajı ile ilgili kafalarda soru işareti bırakmıştır. Bugün her geçen gün yükselen marka extreme sporların yanı sıra alt kültür oluşturma çabalarında olup sabit tüketici kitlesini markaya yabancılaştırmadan mirasına yenilerini eklemeye çalışmaktadır [1].

Red Bull’un dünyada içerik pazarlamasını en iyi ve bağlamsal ilişkiden kopmaksızın gerçekleştirebilen yegâne markalardan birisidir. Bu başarının sebeplerine bakılacak olduğunda ise[2];

  • Marka Vaadiyle bağlamsal olması: Yapılan çalışmalar Kültür pazarlaması olarak betimlenmesi ve bununla beraber oluşturulan içeriklerin tüketici ile doğru şekilde buluşturulması bulunmaktadır.
  • İçeriğin hedef kitle ile birlikte üretilmesi: Marka oluşturduğu bütün içerikleri prosesin belirli aşamalarında veya en baştan beri hedef kitlenin kendi üretecekleri içeriğe dâhil olmasına teşvik etmektedir.
  • Paylaşılabilir ve Birlikte Tüketilebilir Olması: Red Bull’un oluşturduğu içeriğin hemen hepsi gerek tüketicilerin kendini bu içerikle betimlemesine yardımcı olduğu için hem paylaşıma teşvik eden hem de sosyalleşmeye yardımcı olan bir yapıdadır.
  • Raf Ömrünün Uzun Olması: Oluşturulan içeriklerin tekrardan tüketilebilir olması ve zaman mefhumundan ayrı olması eskimemesi de önemi özelliklerden birisidir.
  • Önce Hedef Kitlenin İhtiyaçlarını Gidermesi: Kendi ihtiyaçlarına direk olarak odaklanmayıp tüketicinin gereksinimlerine odaklanmakta ve böylece marka pazarlamasına yardımcı olmaktadır.

Kaynak

[1] http://www.patronlardunyasi.com/yazar/Red-Bull-nedir-ve-nasil-basarili-oldu/6809/ Erişim Tarihi: [05.05.2016]

[2] https://muratdurak.com/tag/redbull/ Erişim Tarihi: [05.05.2016]

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın