Ana Sayfa Kültür Sanat Şahmeran Gerçek mi?

Şahmeran Gerçek mi?

14003
1
Paylaş

Şahmeran gerçek mi ?  sorusunun  yanıtları Osmanlı döneminde yaşanmış ve gazeteler ce yayınlanmış , gerçekleri ile, inceleyelim bakalım.

Yunan mitolojisinde, yılan saçlı kadın MEDUSA diye de bilinen, bizim efsanelerimizce ŞAHMERAN adı ile tasvir edebileceğimiz Medusa ile ilgili bilgiyi, OKTAY KELEŞ’in çalışmalarından edindiğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere aktarmış olacağım.

FATİH SULTAN MEHMETin padişah olduğu dönemde , İtalya Venedik ten bir heyet gelerek (1456) haşmetmeab Fatihimiz ile görüşmek istediklerini beyan ederler.

Heyet ile görüşmeyi reddeden Fatih Sultan Mehmet , önemli kişilerin araya sokulması sonucunda , heyetin sadrazam ile görüşebileceğini söyler.Durumdan hoşnut olmayan heyet mecburen sadrazam ile görüşür ; çok değerli bir hazineden bahseden vatikan heyeti,  hazinenin ne olduğu ve yerini sadece padişaha söyleyeceklerini beyan ederler ,  Fatih Sultan Mehmet heyetten bir temsilci ile görüşmeyi kabul eder.

Fatih Sultan Mehmet ile görüşen temsilci YERE BATAN SARNICI nda olan bir lahitten ve bir mumyadan bahseder. Cesedin Medusa diye bilinen efsanevi bir yaratığa ait olduğu ve italya için çok önemli olduğu bildirilir  ve karşılığında çok büyük bir hazine teklif edilir.

Gelen heyetin Hristiyan’lık ile bir ilgisi olmadığı, Paganist bir tarikata mensup oldukları bilgisi verilmiştir. Daha sonrasındaki bilgi Fatih Sultan Mehmet in hazineyi bu örgüte vermediği . Ta ki heyetin devamının Padişah II. Abdülhamit’e yaptığı ziyaretine kadar.

Abdülhamit olayı merak eder ve içerisinde Yıldız Teşkilatı’ndan da kişiler bulunan kendi seçtiği bir ekibe konuyu araştıttırmış ve gün yüzüne çıkarmıştır. Gizemli olaylara ilgisinin olduğu bilinen Sultan II. Abdulhamit SHERLOCK HOLMES ve HOMEROS un  TROYA SAVAŞI’nı anlattığı İLYADA DESTANI’nı Osmanlıca ya kazandırmıştır.

Yapılan kapsamlı çalışmalar sonucunda YERE BATAN SARNICI nın kapatılmış dehlizlerinden birinde tonlarca ağırlıktaki lahit bulunmuştur.Padişah ın da içinde bulunduğu ekip lahitin açılması ile dehşete düşmüş ve kadın başına benzeyen , yılan saçlı, dev bir yılana benzeyen kıvrılmış bir mumya ile karşılaşırlar (ŞAHMERAN ya da MEDUSA). Bu durumun öğrenilmemesi için gerekli tedbirleri alan II. Abdulhamit ehil olan ulemalar ve gönül gözü açık kimseler ile  istişare ederek, fitneye sebep olmadan ne yapacaklarına karar verirler.

Lahite önem veren şer güçlerin ileride sıkıntı yarata bileceğine kanaat getirilerek lahit gün yüzüne çıkarılmıştır; ceset gizlenmiştir.

Mumyanın ne olduğunu çok merak eden Sultan, Almanya dan ünlü bir biyolog getirtmiştir. Cesedi gördüğünde dehşete düşen biyolog yaptığı incelemelerin sonucunu sultana sunmuştur.

Tonlarca ağırlıktaki lahit dönemin en güçlü hamalları ve tulumbacıları tarafından urganlarla binbir güçlükle gün yüzüne çıkarılmıştır.

Tulumbacı ve Hamallar

Fatih camisinin avlusunda halka sergilenmiş ve dönemin gazetesinde fotoğrafı yayınlanmıştır,  ekteki fotoğraf dönemin gazetesine ait arşivlerden çıkarılmış bir belgedir.

Ressimli Gazate – Gerçek Fotoğraf

Lahitin daha sonradan çalındığı bilinmektedir. Lahit ve mumya nın yerleri ile alakalı pek çok söylenti olmasına rağmen net olarak yerleri bilinememektedir.

KAYNAKLAR

Araştırmacı Oktay Keleş İn Arşivi
Milliyet.Com.Tr

 

Paylaş
Önceki İçerikMarka Kavramı ve Gelişimi
Sonraki İçerikMarkalaşmanın Faydaları
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın