Ana Sayfa Kültür Sanat Sıradışı Bir Ressam – Tetsuya ISHIDA

Sıradışı Bir Ressam – Tetsuya ISHIDA

2590
0
Paylaş

Tetsuya Ishida, Japonya’da gündelik yaşamı sürrealist bakış açısı ile anlatan Japon ressam.2005 yılında öldü. Resimlerinde Japonya’da ki yaşamın karanlık tasvirleriyle tanınmıştır. Resimlerinde ki karakterler genellikle mutsuz ve vucutları bir makina parçası veya sistemin için sadece bir araç gibi diğer farklı nesnelerin parçaları gibi resmedilmiştir. 10 yıllık sanat kariyerine 180 çalışma sığdırmıştır.
Resimleri incelendiğinde hapsolmuşluk, sıkışmışlık, mutsuzluk, melankoli hali mevcuttur.

Adı Tetsuya Ishida
Orijinal Dilde 石田 徹也
Doğum Tarihi Temmuz 16, 1973
Doğum Yeri Yaizu, Shizuoka, Japonya
Ölüm Mayıs 23, 2005 (31 yaşında)
Eğitimi Musashino Sanat Üniversitesi
Alanları Resim, Grafik Tasarım
Web Sitesi http://www.tetsuyaishida.jp/

Yaizu’da dünyaya gelen Tetsuya Ishida, 4 çocuğun en küçüğü olup Babası Parlamento üyesi annesi ise ev hanımıydı.Yaizu Merkez Lisesinden 1992 yılında mezun olmuştur. Bu süreçte ailesi ve okul baskısıonu öğretmen veya kimyager olmaya doğru itmiştir. Bu deneyim daha sonra resimlerinde de toplumsal bekelntilerin gençler üzerinde ki etkileri olarak yansıyacaktır. Musashino Sanat Okulunda Görsel İletişim Tasarımı lisans eğitimi için başlamış ve 1996 yılında mezun olmuştur. Mesleki tercihlerinden mutsuz olan Ishida’nın ailesi, üniversite döneminde maddi destek sağlamayı reddetmiştir. Ishida bu konuyu bir röportajı sırasında eğlenceli bir şekilde dile getirmiştir. Üniversite günlerinden bir arkadaşı olan Ishida ve film yönetmeni Isamu Hirabayashi, çalışmalarını film / sanat füzyon projelerinde ortak çalışanlar olarak desteklemek için bir multimedya şirketi kurdu. Japonya’nın 1990’lardaki durgunluğunda yaşanan ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan ortak girişim, bir grafik tasarım şirketi haline geldi. Ishida, solo bir sanatçı olarak kendi kariyerini geliştirmesi için şirketi terk etmiştir. 1997’den 2005’e dek bir çok sergi çalışmasında övgüler almış ve bu arada bir çok çalışma gerçekleştirmiştir. Tokyo’daki bir tren geçişi yolunda 31 yaşında ölmüştür.

Resimlerinde yüz olarak kendi yüzünü kullandığı belirtilirken, Sistemi eleştiren, gerek okul yaşantısı olsun, gerekse iş yaşantısı olsun tek düzelik ve sistemin insanların insan olmasını sağlayan parçalardan soyutlayıp adeta birer makineye dönüştürmesine karşı bir başkaldırı niteliğindedir. Sistemin herkesi aynı şekile itmesini hicv ederken. Ailesi ile kendisinin kariyeri ile ilgili yapmış olduğu seçim ve orada da kendi istediği yolda gitmek istemesi günümüzde ve geçmişte Türkiye’de de benzeri olan duruma bir örnek teşkil etmektedir.

Kaynaklar

全作品集と回顧展、若い心とらえる 没後5年の石田徹也 (Newspaper article on the publishing of his works.) (in Japanese). 朝日新聞 (Asahi Newspaper).
About Tetsuya Ishida (in Japanese). Tetsuya Ishida Exhibition Committee. 2007

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın