Ana Sayfa Teknoloji SSX

SSX

2479
0
Paylaş
SSX Logo
Tür Spor, Snowboard, Yarış
Geliştiriciler EA Kanada
EA Montreal
Yayıncılar EA Sports
Platformlar PlayStation 2, GameCube, Xbox, Game Boy Advance, Gizmondo, N-Gage, PlayStation Portable, Wii, PlayStation 3, Xbox 360
Kaynak Platform PlayStation 2
İlk Çıkış SSX Ekim 26, 2000
Son Çıkış SSX Şubat 28, 2012

SSX  Kış sporlarına ilişkin oyunlar video oyun piyasasında favori tercihler arasında olmasada, 2000-2003 yılları arasında piyasada olan “Tony Hawk’s Pro Skater” özellikle Nintendo konsollarda bir çok müşteri tarafından satın alınmıştır. Firma bir önceki SSX versiyonunda, çok fazla yatırım yapmadan, vasat grafikler ile pazarı yeniden test etmiştir. Elde edilen 400.000 adetlik satış hasılatı, pazarın hala elverişli olduğunu göstermiştir. SSX yeni versiyonunda, olağanüstü grafikler ve müzikler ile yüksek heyecan hissi sağlamıştır. Her ne kadar, oyun severler günümüzde daha çok birlikte oyun oynamaktan, birbirleriyle rekabet etmekten hoşlanıyor olsalar ve yoğun olarak oyun satın alırken bu özelliği dikkate alıyor olsalar da, SSX yeni versiyonunda, çok kişinin aynı anda oyun oynamasına imkan vermemektedir. Bu duruma rağmen, satışlarını %226 oranında arttırmış ve pazarın kış sporları oyunları konusunda istekli olduğunu kanıtlamıştır.

SSX SWOT Analizi

SSX Swot Analizi
SSX Ekran Görüntüsü

SSX oyununun pazarlama karmasına (4P) bakacak olduğumuzda;

SSX : Yeni versiyonu ile yakaladığı satış rakamlarının, diğer firmaları da kış sporları konusunda oyun üretmeye teşvik edeceği yadsınamaz bir gerçektir. Şimdiden, gelecekteki olası takipçi rakiplerden farklı bir konum yakalanmalı, yeni oluşturulan pazara, muhtemelen takip eden ilk dönem olan 2013 Eylül-Kasım aylarında ciddi rakipler geldiğinde 2.versiyonla üstünlük sağlanmalıdır. Her ne kadar dar bir Pazar kitlesine sahip olsa da, SSX şu an pazar oluşturan konumunda olduğu için kendine sadık müşteriler yaratabilir konumdadır. Bu nedenlerle, farklılaşma stratejilerinin takip edilmesi ve EA yatırımlarının büyük yüzdesini alması önerilmektedir.

Product – Ürün: SSX grafik ve ses efektleri konusunda oldukça üstün olsa da, yeni gelecek rakiplerin de en az SSX kadar başarılı olmaları beklenmektedir. Bunun yanı sıra, SSX ‘in başarısız olduğu çoklu oyuncu seçeneği rakipler için bir fırsat noktasıdır ve rakiplerin bu konuda başarılı olarak pazara girmeleri beklenmektedir. Bu durumda yeni versiyonda klasik yarış ve spor olaylarının dışında, oyun severlere farklı olgular sunmak gerekecektir.

Oyun, belli bir senaryo içerisinde, bölüm atlamalı olarak ilerleyen formata dönüştürülebilir. Pisti en kısa zamanda kayarak tamamlama temasında zamana karşı verilen yarış, belli görevleri yerine getirme temasında verilebilir. Bu görevler, GTA ve Driver oyunlarında olduğu gibi mafya işleri bile olabilir. İkinci bir seçenek olarak, oyuna farklı mağazalar entegre edilip, oyun esnasında toplanan puanlarla bu mağazalardan yine oyun esnasında kullanılabilecek kayak takımı gibi malzemeler, kar motoru gibi araçlar, daha hızlı kaymayı sağlayabilecek ütopik nitrojen aletleri gibi nesnelerin satın alınması sağlanabilir. Bu malzemelerin, online olarak oyuncuların kendi aralarında açık artırma usulü gibi yöntemlerle ticaretlerinin yapılmasına olanak sağlanabilir. Bu özellikle birlikte mutlaka çoklu oyuncu desteği de hedef müşteri kitlesine sunulmalıdır. Günümüzde oyuncular, geçmişte olduğu gibi oyundaki sanal karakterler ile yarışmaktan değil, bir arkadaşlarıyla oyun ortamında eğlenceli vakit geçirmekten hoşlanmaktadır. Yeni versiyon mutlaka günümüze uyarlanmalıdır.

Place – Yer | Konum: Mevcut koşullarda oyunseverler oyun satın alırken, android, iOS, online ve mobil oyunlar hariç olmak kaydıyla, oyun konsolları ve PC’lerin oyun DVD ‘lerinden data okuyarak çalışmalarından sebeple, mecburen oyunları fiziksel bir disk ile almak durumundadırlar. Oyunların yüksek grafiklere bağlı olarak gigabyte ‘lar seviyelerinde datalar içermeleri de internet üzerinden indirilmelerini pek mümkün kılmamaktadır. Oyun severler bu oyun DVD ‘lerini teknoloji marketlerinden, internet satış sitelerinden ve D&R benzeri geniş konseptli kitapçılardan satın alabilmektedir.

Diğer oyunlardan farklı olarak SSX, spor malzemeleri satan mağazalarda açılacak standlarda, kış turizminin canlı olduğu yerlerde otel standlarında satılarak direk ilgili müşteri kitlesine ulaşılabilir. Bunların yanında, kış olimpiyatları hem gençlerin yoğun olması hem de oyun temasının birebir gerçeklendiği ortam olması sebebiyle stand kurmak için bulunmaz fırsatlardır.

Price-Fiyat: Oyunların konsollar için üretilen versiyonları genellikle PC için üretilen versiyonlarının 2 katı fiyatla raflarda yerini bulmaktadır. Bu durum büyük üreticilerin tüm ürünlerinde bu şekildedir. Global fiyatlara paralel olarak Türkiye fiyatları PC versiyonları için 70-99 TL civarında iken, konsol versiyonları için 150 – 170 TL arasında değişmektedir. Bu genel limitlerin altında satılan ürünler, potansiyel müşterilerde “kötü” imajı yaratmaktadır. Bu sebeple, yüksek fiyata çokta duyarlı olmayan bu pazarda, fiyatta farklılaşmak riskli ve büyük ihtimalle yanlış bir hamle olacaktır.

Farklı bir yöntem olarak, ürün global ölçekte gençlere hitap eden gruplara, örneğin Türkiye’de Genç Turkcell gibi, iskontolu olarak kış sporları mağazalarında pazarlanabilir. Daha çok gençlerin almayı tercih ettiği bir kış sporu malzemesi üreticisiyle paralel satış yapılmak üzere anlaşılabilir ve iskontolu satışlar gerçeklenebilir. İskontolu satışlar ile, normal şartlarda SSX ‘i rafta bir diğer ürüne tercih etmeyecek oyun severlerde, ilgi odakları kış sporları olduğu anda “madem bir deneyelim” düşüncesinin oluşturulması amaçlanabilir.

Promotion-Tutundurma: Oyun piyasasında çok nadir olarak TV, basılı yayın, bilboard ve broşür tipi reklamlara rastlanır. Genellikle, maliyet cazibesi ve hedef müşteri kitlesine ulaşma kaygıları ile oyun mağazalarındaki afişler ve internet reklamcılığı tercih edilir.

SSX henüz pazarda neredeyse monopole yakın bir pozisyonda olması ve takipçilerinin kısa zaman içerisinde raflarda yerlerini alacak olması sebebiyle, bu süre zarfında olabildiğince itibar kazanması, bilinirliğinin arttırılması ve pazara yenilikçi imajının yansıtılması amaçlanmalıdır. SSX, yatırımı hak eden bir üründür ve gerekli reklamasyon desteğini almalıdır.

Klasik reklamların yanı sıra, oyuna senaryo katıldığında ortaya çıkacak olan videolardan bir kısa film yapılarak, “kar” temalı SnowBeast yada The Grey gibi sinema filmlerinin başlarında yada film aralarında salonlardaki izleyicilere sanki bir sinema filmiymiş izlenimi verilerek seyrettirilebilir. Bu yöntem, animasyon türünde film severler arasında SSX ‘in bilinirliğini arttıracaktır.

Yine kış sporları malzemesi üreticisi bir firma ile anlaşılıp, ürünlerin ambalajları açıldığında ortaya çıkacak ve belli yüzdelerle iskonto vaad edecek küçük broşürler basılabilir. Örneğin, Rossignol ‘den alınan bir snowboard ambalajının içinden çıkacak SSX broşürü ciddi geri dönüşler alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın