Ana Sayfa Kültür Sanat Müzik Tarihin Ünlü Bestecisi Antonio Vivaldi

Tarihin Ünlü Bestecisi Antonio Vivaldi

6690
0
Paylaş

Antonio Vivaldi, 17. ve 18. yüzyıl bestecileri arasında yer aldı ve Avrupa klasik müziğindeki en ünlü isimlerden biriydi.

 

  Özet

4 Mart 1678’de İtalya’nın Venedik kentinde dünyaya gelen Antonio Vivaldi, papaz olarak atandı ancak müzik tutkusunu yerine getirmeyi seçti. Yüzlerce eseri yaratan üretken bir besteci olan Barok üslubundaki konçertolarıyla, ünlü oldu  biçim ve desende oldukça etkili bir yenilikçi oldu. Ayrıca Argippo ve Bajazet de dahil olmak üzere operaları ile tanınıyordu. 28 Temmuz 1741’de öldü.

   Erken çocukluk dönemi

Antonio Lucio Vivaldi, 4 Mart 1678’de İtalya’nın Venedik kentinde dünyaya geldi. Babası Giovanni Battista Vivaldi, genç oğluna da oynamasını öğreten profesyonel bir kemancıydı. Vivaldi, babası vesilesiyle o sırada Venedik’teki en iyi müzisyenlerden ve bestecilerden bazılarını tanıdı ve keman çalmayı öğrendi. Keman uygulaması gelişirken, kronik nefes darlığı onu rüzgar enstrümanlarını idare etmekten alıkoydu.

Vivaldi müzik eğitimi kadar dini eğitime de çalıştı. 15 yaşındayken papaz olmak için çalışmaya başladı. 1703’te görevlendirildi. Kırmızı saçlarıyla Vivaldi yerel olarak “il Prete Rosso” ya da “Kırmızı Rahibe” olarak biliniyordu. Vivaldi’nin din adamlığı kariyeri kısa sürdü. Sağlık sorunları, onun dini sunmasını engelledi ve onun görevlendirilmesinden kısa bir süre sonra rahiplikten vazgeçmesine sebep oldu.

Müzikal Kariyer

25 yaşındayken Antonio Vivaldi Venedik’teki Ospedale della Pietà’da (Devam Merak Eden Hastanesi) keman sahibi oldu. Başlıca eserlerinin çoğunu bu yerde, üç yıl boyunca besteledi. Ospedale, yetimlerin eğitim aldıkları bir kurumdu – esnaf içindeki çocuklar ve müzikteki kızlar. En yetenekli müzisyenler, Vivaldi’nin bestelerini icra eden bir orkestraya (dini korol müziği dahil) katıldı. Vivaldi’nin önderliğinde orkestra uluslararası bir ilgi gördü. 1716’da müzik direktörlüğüne terfi etti.

Vivaldi, koro müziğine ve konserlere ek olarak düzenli olarak 1715’e kadar opera puanı yazmaya başladı; Bu puanlardan yaklaşık 50 puan kalıyor. En başarılı iki opera eseri olan La constanza trionfante ve Farnace, Vivaldi’nin yaşamı boyunca çok sayıda yeniden canlanma yaşandı.

Vivaldi, düzenli istihdamına ek olarak, Mantua ve Roma’daki müşterilerin finanse ettiği kısa vadeli pozisyonları kabul etti. Mantua’daki döneminde 1717’den 1721’e kadar olan dönemi, dört bölümlü başyapıtı The Four Seasons’ı yazdı. Parçaları, kendisinin yazmış olabileceği dört sonik ile eşleştirdi.

Vivaldi’nin taraftarları ve müşterileri, Avrupa kraliyet ailelerinin üyelerini de içeriyordu. Kantatlarından Gloria e Imeneo, Kral Louis XV’in düğününe özel olarak yazıldı. Ayrıca Vivaldi’yi şövalye olarak adlandırarak onurlandıran İmparator Charles VI’nın da favorisiydi.

Yaşam ve Ölüm

Vivaldi’nin erken yaşta bir besteci ve müzisyen olarak tanınması, maddi olarak kalıcı bir başarı sağlamaz. Genç bestecilerin ve daha modern stillerin altında kalan Vivaldi, muhtemelen orada bulunan imparatorluk mahkemesinde bir yer bulmak isteyen Viyana, Avusturya için Venedik’ten ayrıldı. Bununla birlikte, Charles VI’nın ölümünden sonra tanınmış bir patronu olmadan kendini buldu ve 28 Temmuz 1741’de Viyana’da yoksulluk içinde öldü. Müziksiz ilerleyen cenaze töreninden sonra basit bir mezara gömüldü.

Müzisyenler ve bilim adamları 20. yüzyıl başlarında Vivaldi’nin müziğini yeniden canlandırdılar ve bu sırada bestecinin bilinmeyen eserlerin çoğu belirsizlikten kurtarıldı. Bir besteci ve piyanist olan Alfredo Casella, 1939’da Vivaldi Haftası canlanmasını organize etti. Vivaldi’nin müziği, II. Dünya Savaşı’ndan beri yaygın bir şekilde gerçekleştirildi. Casella’nın Vivaldi Haftasında halka tanıtılan koro kompozisyonu Gloria, özellikle ünlüdür ve dünyadaki Noel kutlamaları sırasında düzenli olarak icra edilmektedir.

Yaklaşık 500 konçerto içeren Vivaldi’nin çalışmaları, Johann Sebastian Bach’da dahil olmak üzere sonraki bestecileri etkilemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın