Ana Sayfa Teknoloji Tekno Stadyumlar, Türkiye’deki Stadlar İçin Rol Model Olabilir mi?

Tekno Stadyumlar, Türkiye’deki Stadlar İçin Rol Model Olabilir mi?

12028
0
Paylaş

Günümüzde ekonomik yatırımların önemli olarak ayrıldığı alanların başında sportif faaliyetler yer almaktadır. Gerek ülke markasına olan katkısı, gerekse tesisleşme ile birlikte altyapı ile uzun vadede spor klüplerine de fayda sağlamaktadır. Spor Turizmi ile ülkenin tanıtımı, buna bağlı olarak direk ve en direk olarak farklı biçimlerde ülke ekonomisine de katkı yapmaktadır.

Bu tesisleşme ile birlikte M2M, M/E, VPN, gibi telekomünikasyon alanında ki gelişmeler ve yeniliklerle birlikte farklı bir boyuta taşınmış. Artık stadyumlarda akıllı , tekno gibi isimlerle birlikte anılmaya başlanmıştır. Her ne kadar ülkemizde bu kavramlar, yeni duyulsa bile; yurt dışında ki tesislerde bu uygulamalar çoktan yerlerini almıştır.

Bunlara örnek verecek olursak:

Uygulanan Yerler: New York Yankees, Dallas Cowboys, New Meadowlands, Minneapolis Target Field, Miami Dolphins, Kansas City Royals, Minnesota Twins; Kanada’da Toronto Blue Jays; İspanya Madrid’de Santiago Bernabeu ve Almanya Münih’teki Allianz Arena, Ukrayna Shaktar Donetsk Stadium

Amsterdam Arena  dünyanın önde gelen teknoloji çözümleri firması olan Cisco ile ortaklaşa gerçekleştirdiği stadı ile dünyanın en gelişmiş spor ve eğlence tesislerinden birini meydana getirmiştir.

Veri ağları konusunda dünyanın lider kuruluşlarından biri olan Cisco‘nun StadiumVision teknolojisi ile Amsterdam Arena’da devrim yaratacak bir spor ve eğlence deneyiminin temelleri atıldı. Amsterdam Arena, ziyaretçi profiline bağlı olarak yüksek tanımlı (HD) video ve dijital içerik sunarak sporseverleri stadyuma girdikleri andan itibaren kuşatarak multimedya deneyimini zirveye çıkarmayı hedeflemektedir.

2013 UEFA Avrupa Ligi finali için seçilen Amsterdam Arena, Avrupa’da Cisco’nun bu çözümünü kullanacak ilk futbol stadyumları arasında yer alıyor. Bu sayede stadyumun Amsterdam ve çevresinin eğlence merkezi olarak konumlandırılmasında bir adım daha atılmış olacaktır. StadiumVision’la birlikte Amsterdam Arena’da sponsorların ve reklam verenlerin hedef izleyicilerine ulaşmalarını sağlayacak yeni iletişim kanalları açılacak. Bu sayede hem Klüp gelirlerinde artış olacak, hem taraftar memnuniyeti sağlanacak, marka bilinirliği ve marka gücü maksimize edilecektir. Bununla birlikte marka iş birliklerinde artışlar yaşanacaktır.

Amsterdam Arena Sporseverleri çepeçevre Saracak Multimedya Deneyimi Sunuyor.

Ortaklar: Cisco UK | KPN [Ajax Arena Stadium]

Kullanılan Ürünler:

 • Cisco Catalyst 3750 Series Switches,
 • Catalyst 6500 Series Switches,
 • Aironet wireless access points
 • CiscoWorks LAN Management Solution
 • 600 HD TV

Cisco ve kayıtlı ortağı KPN işbirliği ile kurulan StadiumVision çözümü ile Amsterdam Arena tüm dijital video ve içeriğin stadyumu kaplayan yaklaşık 600 adet HD ekrana gönderilmesini tek bir merkezden yöneterek izleyicilerin etkinlikle sürekli iç içe olmasını sağlayabiliyor.

Bu çözüm, maç veya etkinliğin farklı aşamalarına ve belirli ziyaretçi gruplarına bağlı değişken bilgilerin gösterimini mümkün kılacak. Örneğin, bir futbol maçıyla ilgili canlı video ve maçı destekleyen temaların yer aldığı özelleştirilmiş arka planları içeren bilgilerin, bir eğlence etkinliğiyle ilgili içeriğin, reklamların ya da stadyumdaki çeşitli ticari standlarda uygulanan özel promosyonlarla ilgili bilgilerin sunulmasıyla etkinlik organizatörleri, sponsorlar ve reklamcıların hedef kitlelerine ulaşmalarını ve interaktif medya aracılığıyla dikkat çekmelerini sağlayacak yeni fırsatlar yaratılacak. Sporseverlere dikkat çekici bir multimedya deneyimi yaşatmayı hedefleyen projenin ilk aşamasında, loca koltukları ve VIP alanlarındaki ziyaretçilerin yüksek kaliteli özel video içeriği izlemelerine olanak tanıyarak stadyumun diğer tüm alanlarından farklı bir deneyim yaratıldı. Yakın gelecekte, bu alanlardaki sporseverler, StadiumVision’ı interaktif bir menü sistemi üzerinden sipariş vermek için de kullanabilecek. Stadyumun diğer alanlarındaki sporseverler ise benzer deneyimleri yaşıyor.

Kaynak: Pinterest.com / Amsterdam Ajax Arena Stadyumu

Cisco ile olan işbirliği artık Huawei ile de daha ileri taşındı. Detayları öğrenmek için alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

İnovasyon ve Büyüme için Tek Bir Platform

Geçtiğimiz birkaç yılda Amsterdam ArenA tüm sistemlerini merkezi bir IP şebekesine bağladı. Erişim kontrol donanımı, ödeme sistemleri, güvenlik kameraları ve Ajax TV dahil olmak üzere tüm video ve içerik sunumları artık tek bir akıllı Connected Stadium şebekesi üzerinden merkezi olarak yönetilebiliyor. Bu şebeke, söz konusu sporsever deneyimi dönüşümünün de temelini oluşturuyor. Önümüzdeki iki yıl içinde Amsterdam ArenA, bu özellikleri stadyum dışına kadar genişleterek stadyum dışındaki izleyicilere de ulaşacak. İnsanlar evlerinden veya stadyuma giderken yoldan maç veya etkinlikle ilgili ulaşım bilgileri, futbol takımları ve benzeri bilgilere ve hedefe yönelik reklamlara akıllı telefonları aracılığıyla ulaşabilecek.

Amsterdam ArenA, bu sağlam temelle, gelecek yıllarda da zamanında ve etkin inovasyonlar yapma ve sporseverlerin değişen gereksinimlerine uyum sağlama konusunda oldukça iyi konumlanmış durumda. Amsterdam ArenA Direktörü Henk Markerink şöyle açıklıyor: “Yoğun rekabetçi bir ortamda faaliyet gösteriyoruz. Spor ve eğlence etkinliklerinin organizatörlerine ve ziyaretçilere sürekli daha iyi imkânlar sunabilmemiz gerekiyor. Fark yaratmada önemli bir unsur olan teknolojiyi organizatörler, sponsorlar ve ziyaretçiler için katma değer yaratmak amacıyla kullanabiliriz. Cisco StadiumVision teknolojisi, sunulacak yüksek kaliteli ve birinci sınıf deneyimlerin yaratılması ve yönetilmesi konusunda bize ortak bir çözüm sağlıyor.”

Amsterdam ArenA, spor ve eğlence sektörü liderlerinin, Cisco’nun özelleştirilmiş teknoloji çözümlerini nasıl benimsediğinin ve bunları gelişmiş bir sporsever deneyimi sunmak ve stadyum çapında pazarlama ile sponsorluğu hareketlendirmede eşsiz fırsatlar yaratmak için nasıl kullandıklarının en güzel örneği. Amsterdam ArenA, çeşitli etkinliklerin kendilerine özgü gereksinimlerini karşılamak için hem ziyaretçilerine hem de ortaklarına tam anlamıyla olağanüstü ve unutulmaz bir etkinlik deneyimi yaratacak bir dönüşüm geçirecek. Yakın vadede Amsterdam ArenA’nın vizyonuna katkıda bulunma fırsatının heyecanını yaşayan Cisco, gelecek için de lider çözümler geliştiriyor. Bu anlamda, mevcut, yapımı devam eden ve yapılması planlanan çok sayıda stadyumu; stadyumları aileler için daha cazip kılma yönündeki çabaları; 2013’te ev sahipliği yapacağı FIFA U-20 Dünya Kupası ve diğer uluslararası müsabakalarıyla Türkiye’de Cisco’nun çok önem verdiği bir pazar.”

Bu çözüm, maç veya etkinliğin farklı aşamalarına ve belirli ziyaretçi gruplarına bağlı değişken bilgilerin gösterimini mümkün kılacak. Örneğin, bir futbol maçıyla ilgili canlı video ve maçı destekleyen temaların yer aldığı özelleştirilmiş arka planları içeren bilgilerin, bir eğlence etkinliğiyle ilgili içeriğin, reklamların ya da stadyumdaki çeşitli ticari stantlarda uygulanan özel promosyonlarla ilgili bilgilerin sunulmasıyla etkinlik organizatörleri, sponsorlar ve reklamcıların hedef kitlelerine ulaşmalarını ve interaktif medya aracılığıyla dikkat çekmelerini sağlayacak yeni fırsatlar yaratılacak. Sporseverlere dikkat çekici bir multimedya deneyimi yaşatmayı hedefleyen projenin ilk aşamasında, loca koltukları ve VIP alanlarındaki ziyaretçilerin yüksek kaliteli özel video içeriği izlemelerine olanak tanıyarak stadyumun diğer tüm alanlarından farklı bir deneyim yaratıldı.

Shakhtar Donetsk’in mabedinde 92 metrekarelik iki dev ekran, toplam 500 kamera (Her biri 40 GB depolama kapasitesi olan ve video analitik özellikli), toplam 593 ekran, İki adet Cisco Catalyst 6500 E switch, 120 adet kablosuz internet erişim noktası (6 kablosuz ağ var), yedekleme için stadın iki ucunda iki ayrı sistem var; ayrıca başka lokasyonda da veri merkezi var. Dışarıya iki fiber optik bağlantı var. En çarpıcı nokta ise her şey bilgisayardan kontrol ediliyor ve her sistemin ayrı kablolanması ve yönetilmesi gerekmiyor. Kısacası sahada dev futbol maçları oynanırken stadın içerisinde bir diğer derbiyi de teknoloji oynuyor.

Donbass Arena Ukrayna – Kullanılan Ürünler:

 • 92 M2 iki dev ekran
 • Toplam 500 kamera
  (Her biri 40 GB depolama kapasitesi olan ve video analitik özellikli)
 • Toplam 593 ekran
 • İki adet Cisco Catalyst 6500 E Switch
 • 120 adet kablosuz internet erişim noktası (6 kablosuz ağ var)
 • Yedekleme için stadın iki ucunda iki ayrı sistem var
 • Ayrıca başka lokasyonda da veri merkezi var
 • Dışarıya iki fiber optik bağlantı var
Kaynak: www.e-architect.co.uk/images/jpgs/ukraine/donbass_arena_a280612_2.jpg


HERŞEY SEYİRCİYİ İÇERİDE TUTMAK İÇİN

Amaç futbolseverleri stadyuma daha erken saatte çekmek, daha geç saatlere kadar kalmaya teşvik etmek. Orada bulundukları zamanda daha fazla harcama yapmalarını sağlamak. Böylece takımların kârlarını arttırmak. Altyapı ve oyuncu yatırımlarına daha fazla bütçe, sporda daha büyük başarılar, daha çok taraftar, daha çok yatırımcı, daha çok sponsor, daha büyük ölçekli TV yayın anlaşmaları ve dolayısıyla daha fazla kâr elde ettirmek.

Aynı mantık ve teknolojiyi şu anda ABD’de New York Yankees, Dallas Cowboys, New Meadowlands, Minneapolis Target Field, Miami Dolphins, Kansas City Royals, Minnesota Twins; Kanada’da Toronto Blue Jays; İspanya Madrid’de Santiago Bernabeu ve Almanya Münih’teki Allianz Arena da kullanıyor.

Türkiye’de inşaat sektörü gelişen sektörlerden birisi olup bununla beraber bir takım alt yapı ve tesisleşme çalışmaları devam etmektedir. Bunlardan bir taneside Bursa’da yapılan Timsah Arena stadyumu’dur. Bu stad aynı zamanda yapımına başlanırken proje aşamasındayken haberlerde dünyada ki en farklı tasarıma sahip 10 stadyum gibi listelerde gösterilmişti. Yapımı sırasında bir takım aksaklıklar olduğu kamu oyuncada takip edilmiştir. Tabi ki her takım ve sporsever desteklediği takımının ve bulunduğu şehrin kluplerinin daha fazla başarı elde etmesini, daha ciddi yatırımlar yapmasını, tekno stadyumlara sahip olmasını arzu eder. Fakat bu yatırımlar ciddi planlanmalı ve maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Timsah Arena

Stat başına ‘1 milyon $’ teknoloji Söz konusu organizasyon için yapılacak yatırımlar inşaat sektörü ile sınırlı değil. İşin bir de IP yatırımı boyutu var. Örnek verilecek olursa ‘Maliyeti 50 milyon dolar olan bir stat için IP networkü altyapısının maliyeti 1-2 milyon dolar’ civarında olduğu belirtilmektedir. Dolayısıyla ciddi bir yatırım pastası ortaya çıkıyor.

Son dönemlerde faaliyete geçen BursaSpor’un Timsah arenası ile 1996 yılında açılan Amsterdam ArenA ve 2009 yılında açılışı gerçekleşmiş olan Shaktar Donetsk’in Stadı Donbass Arena’nın karşılaştırmasına bakılacak olduğunda. Gerek alt yapı gerekse sporseverlerin beklentisi açısından farklılıklar olduğunu söylemek mümkün.

Stadyumların Karşılaştırması

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın