Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Tüketici Tercihleri

Tüketici Tercihleri

1770
0
Paylaş

Birçok tüketici tercih yapmadan evvel bir kaç saniye düşünmektedir. Tercihinin akılcı bir karar olup olmadığını düşünmektedir. Nezaman tüketicilerin bir tercih yapma durumunda kalsa bilinçaltı konuşmalar meydana gelmekte bazen bu durum yüksek ses ile dile getirilmekte genelde çok seyrek olsa bile gerçekleştiği durumlar olabilmketedir. Bunun yerine ekseriyetle beynin satın alma kararı vermesine yardımcı olabilmek makdasıyla meydana getirdiği neredeyse anlık kısa yolları kullanılmaktadır. Bir  ürün yada hizmetin alımına karar verildiğinde beyin yüklü miktarda olgu, data ve anı toparlayıp bunları konsantre hale getirerek süratli bir tepki meydnaa getirir buda alışveriş yapılırken bir merkezde alışveriş arabasına konulan ürün ile ilgili kısa bir yoldur. Nymphenberg’in gerçekleştirmiş olduğu araştırmada alışverişlerde satın alma kararlarının yaklaşık olarak yarısı (%50) , satış noktasında kendiliğinden bilinçsiz biçimde meydana geldiğini belirlemiştir.  Satın alma kararlarının temelinde çoku kez benzer bilişsel kısa yollar bulunmaktadır (Lindstrom, 2008: 127-130).

Müşteri gereksinimlerini en uygun biçimde yerine getirmek ve daha fazla müşteri elde edebilmek için uğraşan firmalar aynı zamanda kendi kulvarlarında yer alan firmalar ile de mücadele içindedirler. Bireyler zaman zmaan gereksinimlerini karşılayabilmek kimi zamanda ihtiyacı olmasa bile alışveriş yapma ihtiyacı hissetmekte ve alışveriş yapmaktadırlar bazende kendileri için yada yakınları için hediyeler almak isteyebilmektedirler bunun için perakende mağazalarında dolaşıp alışveriş yaparlar, bulundukları yerde gereksinimlerini giderip bulundukları lokasyondan ayrılmak isterken bazı tüketici gruplarında ise bir çok mağaza gezilerek aynı ürün için en ucuz olan yerden alışveriş yapma eğilimi görülebilmektedir (Cömert ve Durmaz, 2006: 351).

Bilhassa müşteri tutumu idrak edilmeden ve müşterilerin davranışları üzerinde etkili olan etmenler belirlenmeden bireylerin talep ve gereksinimlerini gidermek pek mümkün olmamaktadır. Geçmiş dönemlere nazaran müşteriler artık daha bilinçli hareket etmekte ve satın alma prosesi öncesinde de alacakları ürün ile ilgili olarak detaylı araştırmalar yapmakta ve ona göre fiyat performans karşılaştırmaları gerçekleştirmekte buna göre satın alma kararlarını vermektedir. Burada satın alma kararlarını etkileyen faktörlerde pazarlama çalışamlarının da etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Müşterilerin ürün yada hizmeti tercih ederlerken reklamlardan etkilenebilmektedir, ürünün tasarımından etkilenebilmektedir, zamanında ürün teslim edildiğinde, ödeme imkanları müşteri için uygun olduğunda memnuniyet derecesi yükselmektedir.  Bunların sonucunda bir markaya gidebilecekken diğer markayı seçebilmekte ve o markanın sadık bir müşterisi olarak kalabilmektedir. Kimi zamanlar ise müşteri niçin ürün yada hizmeti aldığının tam olarak açıklayamayabilir (İsmail, 2006: 59).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın