Ana Sayfa Gündem Türkiye’nin İlk Kent Kadın Müzesi

Türkiye’nin İlk Kent Kadın Müzesi

1474
0
Paylaş

25 Eylül 2012’de sanal ortamda açılan İstanbul Kadın Müzesi(İKM), Türkiye’nin ilk dünyanın üçüncü kent kadın müzesi sıfatıyla, bizleri kentin kültür ve sanat yaşamını zenginleştirmiş yol açıcı kadınlarla buluşturarak, kültürler arası iletişim sağlıyor. Aynı zamanda kadın tarihinin önemini ve değerini görünür kılıyor. Her dönemdeki ve her kültür grubundaki kadın seslerinin yer aldığı, kadın tarihindeki her katkının ayrım yapılmadan onurlandırıldığı ve bugünkü yaşamımızdaki etkileri nedeniyle, geçmişteki her kadın çabasının özenle ve eş değerde hatırlandığı bir Türkiye kadın tarihi hedefliyor.

Müze, İstanbul kentinin kadın tarihine bakış açısıyla alternatif üretmekte, bilgilendiren ve diyalog amacı güden kültür etkinlikleriyle ve anlamlı ortaklıklarıyla da bir toplumsal barış projesi misyonu üstlenmektedir. Sürekli ve geçici sergilerin yanında; Türkiye’deki ufuk açıcı kadınları bizlere tanıtan ‘Bize Esin Veren Kadınlar Armağanı’ ve kadın akademisyenleri Türkiye kadın tarihi ile ilgili konularda çalışmaya özendiren ‘Kadın Tarihi Araştırma Ödülü’ gibi sosyal sorumluluk projelerini yürütmektedir.

Birçok farklı alanda ilk’lere imza atmış kadın sanatçıların ilham verici hayat öykülerini okumak bugün dahi yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir; bu kazanım ise İstanbul Kadın Müzesi’nin varlığını başlı başına değerli kılmaktadır. Öyle ki; müzede 500-548 yılları arasında yaşamış, Bizans tarihinde bugün halâ en önemli kaynaklardan biri olarak görülen ‘Alexiad’ isimli eserin sahibi, dünyanın ilk kadın tarihçisi Anna Comnena’dan, 810- 867 yılları arasında yaşamış, dünyanın ilk kadın bestecisi olan İstanbullu Kassia’ya kadar birçok ismin biyografilerini okuyabilir, eserlerini inceleyebilir, bestelerini dinleyebilirsiniz.

Küratörlüğünü Meral Akkent’in üstlendiği İstanbul Kadın Müzesi(İKM), henüz fiziki ortamda gezilememektedir. Dört dilde hizmet veren internet sitesi ise, her an erişime açıktır.

Kaynak: http://www.istanbulkadinmuzesi.org/tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın