Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Unilever Tarihi

Unilever Tarihi

2099
0
Paylaş

Unilever firması , 1930 senesinde Hollandalı margarin üreticisi olan Margarine Unie ile İngiltere’den sabun üreticisi Lever Brothers’ın birleşmesiyle oluştu. Firma ilk yatırımlarını Türkiye’ye 1952 yılında gerçekleştirdi.

Unilever firmasının Türkiye’de önde gelen markaları arasında; Algida, Axe, Becel, Calve, Cif, Clear, Domestos, Dove, Elidor, Knorr, Lipton, Lux, Omo, Rexona, Rinso, Sana, Rama, Signal, Unipro, Yumoş, Lifebuoy, Ben&Jerry’s, Carte d’Or, Magnum, Clear gibi bir çok marka bulunmaktadır.

Dünyanın en eski uluslararası şirketlerinden olan Unilever firmasının ürünleri yaklaşık 190 ülkede insanlara ulaşabilmektedir.

Unilever, dünya çapında global olarak toplam 174.000 çalışanı ile 2013 senesinde 49,8 milyar Euro’luk ciro gerçekleştirmiştir. Kapsama alanının yüzde ellisinden daha fazlası gelişmekte ve yeni oluşan pazarlarda olan (2013’de %57) Unilever, her geçen gün daha iyi bir gelecek yaratmak için çalışmaktadır; insanların kendilerini iyi hissetmelerine, iyi görünmelerine ve hayattan daha fazla keyif almalarına yardım etmektedir.

Unilever Logosunun Değişimi

Mevcut Unilever, kurumsal logosu 2004 yılında tanıtılan ve marka danışmanlığı Wolff Olins tarafından tasarlanmıştır. Bu şirketin alt markalar veya kurumsal değerlerden birini temsil eden her bir simge, U şeklini oluşturmak için 25 farklı simge ile bir araya gelmiştir. Hayata canlılık katmak temel kimliğin öğesidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın