Ana Sayfa Kültür Sanat Müzik Ünlü Besteci ve Piyano Virtüözü Frederic Chopin

Ünlü Besteci ve Piyano Virtüözü Frederic Chopin

3757
0
Paylaş

Polonya’nın en büyük besteci olarak kabul edilen Frederic Chopin, çabalarını piyano kompozisyonu üzerine yoğunlaştırdı ve onu takip eden bestecilere güçlü bir etki yaptı.

1 Mart 1810’da Zelazowa Wola, Polonya’da doğan Frederic Chopin, orta sınıf bir ailede büyüdü. İlk bestesini 7 yaşında yayınladı ve bir yıl sonra performansa başladı. 1832’de Paris’e yerleşti, yüksek toplumla sosyalleşti ve mükemmel bir piyano öğretmeni olarak biliniyordu. Piyano kompozisyonları oldukça etkiliydi. 17 Ekim 1849’da Fransa’nın Paris kentinde öldü.

Erken Yıllar

Frederic Chopin, 1 Mart 1810’da Varşova Bölgesi (şimdiki Polonya) Zelazowa Wola’nın küçük köyünde Fryderyk Franciszek Szopen dünyaya geldi. Babası Nicholas, Justyna Krzyzanowska’yla tanıştığında evlendiğinde bir muhasebeci olarak çalışan bir Fransız ırkçıydı. Frédéric doğduktan kısa süre sonra Nicholas, Varşova’daki aristokrat aileler için bir öğretmen olarak istihdam yarattı.

Babasının istihdamı genç Chopin’i kültürlü Varşova toplumuna maruz bıraktı ve annesi onu erken yaşta müzikle tanıştırdı. 6 yaşına gelindiğinde, genç Chopin piyanoyu çaldı ve melodileri besteliyordu. Ailesinin yetenekleri ile profesyonel müzisyen Wojciech Zywny ile dersler almış ve yakında öğrenci hem teknik hem de hayalperest olarak öğretmeni aşmıştı.

Çocukluk

1818 yılına gelindiğinde, Chopin zarif salonlarda performans gösterdi ve G Minor’da Polonaise de dahil olmak üzere kendi kompozisyonlarını yazdı. 1826’ya kadar çeşitli stillerde çeşitli piyano parçaları besteledi ve ebeveyni kendisini Varşova Müzik Konservatuvarı’na kayıt etti ve orada Polonya bestecisi Josef Elsner tarafından üç yıl çalıştı.

Bununla birlikte, daha geniş bir müzik deneyimine ihtiyaç duyulduğunun farkına varıp, Chopin’in ebeveynleri onu 1829’da ilk kez Viyana’ya gönderdi. Kitlenin, son derece teknik ve şiirsel olarak etkileyici performanslarıyla büyülenmişti. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Chopin, Polonya, Almanya, Avusturya ve Paris’te sahne alıp 1832’de yerleşti. Orada, Franz Liszt, Vincenzo Bellini ve Felix Mendelssohn gibi diğer genç bestecilerle hızlı bir ilişki kurdu.

Paris’te Yaşam

Chopin Paris’te iken, hassas stilinin Franz Schubert ve Ludwig van Beethoven’ın eserlerine maruz kalmış olan büyük konser

Çekoslovakya-Circa 1949: Çekoslovakya’da Frederic Chopin adına basılmış bir pul (1810-1849) ve Varşova Konservaturarı, Chopin’in ölümünün 100. yılı

izleyicilerini her zaman büyülemediğini tespit etti. Bununla birlikte, Rothschild ailesine rastgele bir şekilde giriş yeni kapılar açtı ve Chopin yakında resitalist ve öğretmen olarak Paris’in büyük salonlarında istihdam yarattı. Artan geliri, onun yaşaması ve Nocturnes of Opp gibi parçaları bestelemesine olanak sağladı. 9 ve 15, Scherzo B-flat minör, Op. 31 ve Sonat, B-flat minor, Op. 35.

George Sand İle İlişki

Chopin genç aşk ilişkileri yaşasa da ozamanlar fazlasıyla meşguldü, ilişkileri bir yıldan fazla sürmedi. 1838’de Fransız romancı Amantine Lucile Aurore Dupin, diğer adı George Sand ile bir aşk ilişkisi başlattı. Çift, Chopin’in hastalanacağı Mayorka’nın İspanyol adasında zorlu bir kış geçirdi. Mart 1839’da Kum, Chopin’in tıbbi yardıma ihtiyacı olduğunu fark etti ve onu Marsilya’ya götürdü ve burada tüketim (tüberküloz) tanısı kondu.

1839 Mayıs’ında Marsilya’da bir süre dinlendikten sonra Chopin ve Sand, Kum’un güneyinde bulunan Nohant’da Paris’in güneyine yerleşti. Önümüzdeki yedi yıl Chopin’in hayatının en mutlu ve en üretken olduğu dönem oldu. B altındaki Sonata, Opus 55 Nokturnalar ve Opus 56 Mazurkalar da dahil olmak üzere bir dizi başyapıt besteledi. Yeni eserleri için artan talep ve yayıncılıkla ilgili daha fazla bilgi sahibi olması da gelir artışı sağlamış ve Chopin’e zarif bir yaşam tarzı sağlamıştır.

Son Yıllar ve Ölümü

1840’ların ortalarına gelindiğinde, hem Chopin’in sağlığı hem de George Sand’la olan ilişkisi kötüydü. Muhtemelen tanı konulmamış bir epilepsi şekli yüzünden davranışları düzensizleşti. Onların olayı, 1848’de, diğer şeylerin yanında, 1846’da çıkan Lucrezia Floriani romanındaki ilişkilerinin can sıkıcı bir biçimde tasvir edilmesinin ardından sona erdi. Sonuçta, her iki parti de uzlaşmaktan gurur duydu ve Chopin’in ruhu ve sağlığı bozuldu. Yorucu bir çizelgeyle mücadele ettiği İngiliz Isles’e kapsamlı bir tur yaparak 16 Kasım 1848’de son halka açıldı. Daha sonra Paris’e döndü ve 17 Ekim 1849’da 39 yaşında öldü. Père Lachaise mezarlığına gömüldü, ancak kalbi Varşova’daki doğum yeri yakınında bir kilisede toplandı.

Frederic Chopin’in Sözleri 

İnsan her zaman mutlu değildir ve bu dünyada sık sık kısa bir mutluluk periyodu verilir; Öyleyse neden uzun süre dayanamayacak olan bu rüyadan kaçmaya çalışıyorsun?
Kalabalık beni korkutuyor, nefesi beni boğuyor. Meraklı bakışıyla felç hissediyorum ve bilinmeyen yüzler beni aptal hale getiriyor.
Kendim için yeni bir dünya yaratacağım.
Oh, herhangi bir yerde ama birinin doğduğu yerde ölmek ne kadar zor olmalı.
Sadelik sonuncusudur. Biri çok sayıda nota ve daha fazla not çaldıktan sonra sanatın taçlandıran ödülü olarak ortaya çıkan sadeliktir.
Sağlığım ve gücüm olduğu sürece, bütün günlerimi memnuniyetle çalışacağım.
Viyana yakışıklı, canlı bir şehir ve beni çok memnun ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın