Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Uzak Doğu Asya Pazar Analizi

Uzak Doğu Asya Pazar Analizi

2375
0
Paylaş

Son 40 yıl pazarlama, ekonomi, teknoloji hatta kültür-sanat ve spor alanları (Sinema, Müzik vb) incelendiğinde uzak doğu asya ülkelerinin bütün alanlarda sıçrama yaptığını rahatlıkla gözlemlemek mümkündür. Uzak Doğu Asya ülkeleri incelendiğinde Uzak Doğu Kaplanı Güney Kore, Teknoloji devi Japonya ve Üretim ülkesi Çin hemen ön plana çıkmaktadır.

Uzak Doğu Asya

 

Çin Vs Güney Kore Vs Japonya Vs Türkiye

 

Ekonomik Göstergeler

Uluslararası ticaret rakamları incelendiğinde Güney Kore’nin Japonya’ya yaklaştığı görülmektedir. Çin ise ihracat ve ithalat konusunda artık kendisi ile yarışmaktadır.

Üç Ülkenin İthalat ve İhracat Rakamları

Uzak doğu asya pazarında bulunan markalar incelendiğinde Japonya, Güney Kore ve Çin’in dünya çapında tanınan ve marka değeri yüksek bir çok markası bulunmaktadır. Çelik endüstrisi alanında Güney Kore’li Posco aynı zamanda Türkiye’de de yatırımlar yapmıştır. Çin ise kendi ürettiği markaların yanında satın almalar ile yurtdışındaki büyük markaları satın alma yoluna da sıklıkla başvurmaktadır.

Uzak Doğu Asya Markalarının Değerleri

Maslow’un ihtiyaçlar piramidinde en üst basamak Batı’da kendini gerçekleştirmek iken Asya’da bu statü olarak kendisini göstermektedir. Prestij ise Hayranlık ile ifade edilirken ait olma ise ilişki şeklindedir. Tamamen kültürel farklılıklar ile ilgili bir durum.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin Asya’ya göre uyarlanmış hali

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın