Ana Sayfa İş Dünyası Yönetimde Liderlik ve Esnek Yönetim

Yönetimde Liderlik ve Esnek Yönetim

2030
0
Paylaş

Günümüzde bütün yöneticilerin şirketler aynı zamanda lider olmaları gerektiğini varsayarak hareket etmektedir, ama büyük kesiminin sadece idareci oldukları gözlemlenmektedir. Yöneticiler iş yerindeki zamanlarını ekseriyetle bütçe, organizasyon, primler, hiyerarşinin dayatmış olduğu prosedürel işlemler gibi işler ile harcadıkları bu durumda da liderden çok idareci oldukları söylenebilir. Kişilerin kendi işlerini güzel bir şekilde yapabilmeleri amacıyla, liderlerin aynı zamanda eğitmen gibi hareket etmeleri ve diğer çalışanlar içinde bir rol model olabilmeleri elzemdir. Bugünse birçok yönetici tipinde emir komutanın oluşturulması liderlik yapılarının önündeki en büyük engellerden biri olarak durmaktadır. Liderler açısından asıl görev çalışanlarına bir vizyon, bakış açısı kazandırmaktır.

Çalışanlarına ve firmanın yatırımcılarını motive etmek, çalışan ve ortaklar açısından fırsatları ortaya çıkarma olayıdır. Bu gerçekleştirilirken birincil kısımda olan liderin amaç ve vizyona bağlanması aynı azmi kendisinde görebilmesidir. Liderler vizyonları ve kişilikleriyle karşılarındaki bireylerde saygı yaratmalıdır. Liderlik ve karizma sıklıkla birbirine karıştırılan kavramlar olmakla beraber büyük liderler aynı zamanda karizma olarak algılanabilirler. Liderler birlikte çalıştıkları bireylerin yetenekli olmalarını isterler astlarının çok yetenekli ve yaratıcı insanlar olmaları liderler için bir panik ortamı yaratmamaktadır. Liderler sürekli olarak fikirlerinin düşüncelerinin karşı tarafta itirazsız kabul edilmesini onaylamazlar. Kreatif bireyleri daha fazla teşvik ederek sıra dışı işler oluşturabilmenin yollarını ararlar ve bundan memnuniyet duyarlar. Yapılan hatalar karşısında liderler cezalandırma yolunu ilk olarak tercih etmezler (Kotler, 2007:73-75).

Sektöründe öncü olan kuruluşlarda diğer işletmelerden farklı olan özellikleri liderleri sayesinde sağlandığı söylenebilir. Bununda sebebi olarak liderler pazardaki gelişmeleri iktisadi gelişmeleri yakından takip ederek buna uygun uzun dönemli planlar oluşturabilmektedir. Liderler kısacası firma için, müşteriler için ve çalışanları için yeni perspektifler oluştur ve bağlılık meydana getirirler. Çalışanlar açısından bir diğer nokta ise sürükleyici olmasıdır (Heim ve Chapman, 1997: 39)

Kurumlarda ki değişiklikler bir değişim sürecindeki liderlik işlevlerinin olağan bir biçimde faaliyet gösteren liderlikten değişiklikler arz etmesi olağandır. Değişim sürecinde liderlerin mevcuttaki işlevlerini sorgulama, ortak bir payda oluşturma, birlikte çalıştığı kişilerin motivasyonunu sağlama ve bunları işler hale getirmesi zorunluluktur.

Kaynaklar

Kotler, P., 2007, A’dan Z’ye Pazarlama, İstanbul: Medicat

Heim, P. ve Chapman, E. N., (1997), Liderliği öğrenmek, (Çev.: Tülay Savaşer), Rota Yayınları, İstanbul.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın